După mai mult de patru ani, în Prahova au reapărut cazurile de rujelolă. Cauza este acumularea de populaţie neimunizată după ce, în 2010, Ministerului Sănătăţii nu i-a păsat că a întârziat distribuirea vaccinului în teritoriu.
După mai mult de patru ani de la dispariţia cazurilor de rujeolă din ţara noastră, afecţiunea, una extrem de contagioasă, a reapărut. 11 dintre îmbolnăvirile de rujeolă au fost înregistrate în primele trei luni ale anului în curs. Iar cauza pare a fi… nevaccinarea populaţiei. În primăvara anului trecut, reprezentanţii Ministerul Sănătăţii nu păreau să fie îngrijoraţi de întârzierile apărute în distribuirea dozelor de vaccin ROR către judeţe. După o întrerupere de aproximativ două luni, a fost asigurată numai o parte din dozele necesare. În prezent, la DSP Prahova există 1.300 de doze de vaccin, iar la medicii de familie, în teritoriu, încă 700. O altă tranşă care să asigure vaccinarea copiilor de clasa I ar putea ajunge în judeţ peste aproximativ o lună.
Sursa: Știrile Alpha TV Ploiești
