De la începutul anului şi până în prezent, peste 1.600 de pensionari prahoveni s-au trezit cu poprire pe pensie din cauza datoriilor. Cele mai multe dintre solicitările de reţinere a unor sume de bani vin in partea primăriilor şi a administraţiilor financiare.
Din cauza datoriilor sau a amenzilor neplătite, peste 1.600 de pensionari prahoveni s-au trezit cu pensia mai mică din cauza popririlor puse de bănci, de administraţiile financiare sau şi de primării. „De la începutul anului şi până în prezent, la nivelul Casei Judeţene de Pensii Prahova au fost înfiinţate 16.74 de popriri, dintre care 342 din partea băncilor, 329 din partea executorilor judecătoreşti, 243 din partea administraţiilor financiare, 460 din partea caselor de ajutor reciproc şi trei din partea diverselor unităţi”, ne-a declarat Graţiela Chiţu, purtător de cuvânt în cadrul Casei de Pensii Prahova. Dacă, în anii trecuţi, băncile erau pe primul loc în topul solicitărilor de popriri, iată că în 2011 a venit rândul instituţiilor statului de a-şi executa contribuabilii. Astfel că, în mai puţin de trei luni de zile, cele mai multe solicitări de poprire pe veniturile pensionarior prahoveni au venit din primăriilor şi administraţiilor financiare. Cele mai multe sunt pentru neplata impozitelor pe clădiri şi bunuri mobile, ori în contul unor amenzi. Băncile au trecut pe locul al treilea în topul solicitărilor de poprire, numărul acestora înjumătăţindu-se faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, când s-au înregistrat aproape 700 de cereri. Ultimul loc este ocupat de solicitările venite din partea birourilor executorilor judecătoreşti. Sursa:telegrafuldeprahova.ro
- Publicitate -
Pensionarii prahoveni, executaţi silit
- Publicitate -
Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.
Sondaj Observatorul Prahovean
- Publicitate -
Provocarea Observatorul Prahovean
- Publicitate -
- Publicitate -
