După topirea zăpezii, pământul a început s-o ia la vale în mai multe localităţi prahovene. Fenomenul a apărut în oraşul Comarnic şi comuna Telega, unde câteva locuinţe sunt în pericol de prăbuşire. Oamenii sunt disperaţi pentru că şi-ar putea pierde agoniseala de-o viaţă şi acuză autorităţile locale că nu au investit un leu pentru stoparea alunecărilor de teren. De partea cealaltă, primarii susţin că bugetele locale nu pot susţine alocarea de fonduri suficiente pentru protejarea gospodăriilor şi îi sfătuiesc pe oameni să-şi construiască locuinţe numai în zone sigure.
- Publicitate -
