Majorarea tarifelor operatorului de transport de stat, CFR Călători, a stârnit un val de frustrare în rândul călătorilor, mai ales în condițiile în care serviciile companiei de transport se degradează de la o zi la alta.
După ce ieri scriam de trenul RE 5004 care luni dimineață a dus călătorii de la Ploiești Sud la București în vagoane neîncălzite și fără lumină, iată că azi dimineață, la Predeal, nervii pasagerilor trenului IR 1735, operat de SNTFC CFR Călători, au fost puși la grea încercare.
Potrivit clubferoviar.ro, locomotiva respectivului tren s-a defectat la Predeal în timp ce efectua cursa București Nord – Cluj Napoca. A plecat din București la ora 06:11 și ar fi trebuit să ajungă la Cluj la ora 15:50. Nu va ajunge însă pentru că la Predeal, la ora 08:10, locomotiva s-a defectat.
Călătorii aflați în tren s-au fotografiat cum încercau, în glumă, să împingă trenul.
Purtătorul de cuvânt al Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA, Oana Brânzan, a precizat că se așteaptă locomotivă de ajutor de la Brașov, potrivit clubferoviar.ro. Nu a mai fost nevoie însă. Datorită destoiniciei mecanicului, trenul IR 1735 a plecat din Predeal cu 63 de minute întârziere, cu locomotiva reparată.
Azi dimineață trenul IR 1735 a ajuns în Ploiești Vest la ora 06:47. La momentul publicării prezentului articol, acesta a acumulat o întârziere de 88 de minute.
Situația jalnică a transportului feroviar din România a ajuns subiect de glume și ironii. La bază însă câlătorii sunt cei care au cel mai mult de suferit, mai ales în condițiile în care CFR își permite să majoreze tarife „oferind” întârzieri și defecțiuni pe bandă rulantă.