Luna aceasta se împlinesc 11 ani de când Ionuț Gologan, un tânăr din comuna prahoveană Telega, era arestat în Malaezia, pe aeroportul din Kuala Lumpur, fiind prins cu 1,5 kilograme de metamfetamină. Deși inițiat fusese condamnat la moarte prins spânzurare, pedeapsa finală a rămas 20 de ani de închisoare și 10 lovituri de baston de bambus. Tatăl tânărului, Dumitru Gologan, ne-a spus că nu a renunțat la lupta pe care o duce pentru ca fiul său fie extrădat și să execute pedeapsa într-o închisoare românească.
În iunie 2012, Ionuț Gologan, un tînăr pe atunci în vârstă de 21 de ani, era prins pe aeroportul din Kuala Lumpur având asupra sa 1,5 kilograme de metamfetamină.
Prahoveanul lucra ca șofer, part-time, pentru o firmă de transport din Germania. Cărăușia de droguri l-a costat scumb, acesta fiind inițial condamnat la moarte prin spânzurare de Curtea Curtea Federală de Justiție din Malaezia.
Citește și: Tatăl lui Ionuț Gologan, prahoveanul condamnat la moarte în Malaysia, își pierde speranța că-și va mai vedea fiul în viață! ‘’Plânge continuu‘’!
Deși autoritățile din Malaezia nu știu ce e aceea clemență când vorbim de stupefiante, în 2018, guvernul din Malaezia a decis abolirea pedepsei automate cu moartea pentru traficanții de droguri. Iar condamnarea a fost preschimbată în 20 de ani de închisoare și 10 lovituri de baston de bambus.
De 11 ani, prahoveanul își execută pedeapsa în condiții greu de imaginat, într-un penitenciar de maximă siguranță. Între timp, bunica acestuia a încetat din viață, cu gândul la nepotul său pe care nu a mai apucat să îl revadă.
Tatăl băiatului, Dumitru Gologan, spune că nu a renunțat și nu va renunța la ideea aducerii acasă a lui Ionuț, pentru ca tânărul să execute pedeapsa într-un penitenciar din România.
Nu mai plangeti de mila unui traficant de droguri! Daca nu-l prindeau, cine stie cati copii nenorocea, dar era ” jmecher ” cu BMW si nu-l deranja nimeni.
Orice ar copilul tău în viață tot ,,PĂRINTE ” îi ești. Cine judecată din afară nu cunoaște sentimentul de ,,PATERNITATEA „.
EU ÎI DORESC LIBERTATE GRABNICĂ
10 bastârci de bambus pe săptămână sau pe zi?
Să zică mulțumesc că nu l-au spânzurat pe traficant!
A crezut că e șmecher, că merge ca în România, uite că i s-a înfundat!