Astăzi se desfășoară un protest al sindicaliștilor de la OMV Petrom atât la sediul din Ploiești, cât și în fața rafinăriei Petrobrazi. Reprezentanții conducerii companiei susțin că ”remunerația angajaților este la niveluri competitive pentru industria relevantă de petrol și gaze”.
Sindicaliștii solicită majorări de salarii cu cel puțin 8%, cât reprezintă inflația, odată cu renegocierea contractului colectiv de muncă ce expiră la finalul acestui an.
Imagini de la protestul sindicaliștilor OMV Petrom din fața sediului din Ploiești. Ce majorare salarială solicită angajații-VIDEO
Observatorul Prahovean a transmis LIVE imagini de la protestul de la sediul OMV Petrom din Ploiești:
Citește și Protest al angajaților OMV Petrom la sediul din Ploiești și la rafinăria Petrobrazi
Reprezentanții conducerii OMV Petrom au reacționat la protest prin următorul comunicat:
Remunerația angajaților OMV Petrom este la niveluri competitive pentru industria relevantă de petrol și gaze și include bonusuri în cuantum fix și indemnizații speciale conform Contractului colectiv de muncă, precum si alte beneficii, cum ar fi sistemul privat de asigurări, indemnizație de vacanță / zile libere plătite sau bonusuri legate de performanță.
Vom menține același nivel competitiv si pe viitor, intenție pe care am exprimat-o și în cadrul negocierilor pentru Contractul colectiv de muncă, aflată în plină desfășurare.
Ținem seama de contextul economic actual și de evoluția companiei și ne dorim să ajungem la un rezultat favorabil pentru salariații noștri cat mai curând. Ne bazăm pe buna-credință a partenerilor noștri din sindicat pentru a finaliza negocierile cu rezultate bune pentru toate părțile implicate.
