Şoferii condamnaţi pentru conducerea vehiculelor băuţi sau drogaţi rămân fără permis până la zece ani. Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat legea.
Potrivit documentului, șoferii prinși băuți sau drogați la volan rămân fără permis până la zece ani.
Este vorba de persoanele care au o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/1 alcool pur în sânge și de cele aflate sub influenţa unor substanţe psihoactive.
Aceștia riscă și o pedeapsă cu închisoarea de la 1 la 5 ani.
Legea prevede și alte sancțiuni pentru proprietarii sau chiriașii spațiilor unde se consumă droguri, dar și remiterea fără rețetă medicală a produselor susceptibile de a avea efecte psihoactive unei persoane.
„Punerea la dispoziţie, cu ştiinţă, de către proprietarul, chiriaşul, deţinătorul cu titlu sau fără titlu sau administratorul oricărui imobil, incluzându-le şi pe cele aflate în stare de degradare, dezafectate ori în construcţie, pentru consumul fără drept de produse susceptibile de a avea efecte psihoactive ori tolerarea consumului fără drept în asemenea locuri, se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Administrarea sau remiterea, fără reţetă medicală, de produse susceptibile de a avea efecte psihoactive unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani” se arată în document.

De fapt titlul ar trebuie formulat altfel :”poti ramane …”. Noi, clica, sarantocii, da, cred ca vom primi si pedeapsa suplimentara a suspendarii a-la-long a permisului. Cei cu bani, descurcaretii, vor continua sa se strecoare peste asa zisa bariera a legii…