Aleșii locali ploieșteni vor analiza, luni, 30 martie, proiectul de hotărâre privind calendarul oficial al alergărilor de trap din 2026, organizate la Hipodromul Ploiești.
- Publicitate -
Din articol
Până la finalul anului sunt programate 15 reuniuni hipice, cu un total de 71 de curse. Sezonul va debuta pe 5 aprilie, cu Premiul de deschidere – cursă Silver.
Calendarul complet al reuniunilor
- 5 aprilie – Premiul de deschidere (Silver)
- 19 aprilie – Premiul „Gheorghe Tănase”
- 3 mai – Premiul „Tache Ionescu”
- 17 mai – Premiul „Constantin și Elena” (Gold)
- 14 iunie – Premiul „Debutanților” și Premiul „Juvenil”
- 21 iunie – Premiul de încercare și Premiul Radu Stanian
- 5 iulie – Marele Premiu la Trap; Premiul Cailor de 3 ani „Regele Carol I”; Premiul Speranțelor
- 19 iulie – Premiul de Consolare
- 2 august – Premiul de vacanță; Premiul Cailor de 2 ani „Regele Ferdinand”
- 6 septembrie – Premiul de viteză „Rarău”
- 20 septembrie – Premiul JCR la Trap; Premiul Arcul de Triumf
- 4 octombrie – Premiul „Agriculturii”; Premiul României la trap (OPEN)
- 18 octombrie – Premiul „Manole Filițti”; Premiul „Regina Maria”
- 1 noiembrie – Premiul Maraton; Premiul Hambletonian
- 15 noiembrie – Premiul driverilor „Mircea Ștefănescu”; Premiul de închidere
Structura sezonului
- o cursă „Marele Premiu”
- 5 curse categoria Gold
- 16 curse categoria Silver
- 15 curse categoria I
- 16 curse categoria II
- 18 curse categoria III
Valoarea premiilor
- Categoria III – 1.000 lei
- Categoria II – 1.500 lei
- Categoria I – 2.000 lei
- Categoria Silver – 3.000 lei
- Categoria Gold – 4.000 lei
- Marele Premiu – 8.000 lei
Conform proiectului, valoarea premiilor va fi recalculată în funcție de bugetul aprobat. Pentru primele trei reuniuni, premiile vor fi asigurate din sponsorizări.
- Publicitate -


Numai premii de regi și regine.
Pe 5 iulie este de fapt Derby ul de trap,aceasta este tradiția curselor de trap din cele mai vechi timpuri.
Hipodromul și a pierdut simbolul curselor de trap,a devenit un spectacol artistic.
Chiar nu este nimeni în stare sa I dea adevărată utilitate?
S au cheltui milioane din bani publici pentru ceva ce nu se cheamă hipodrom decât cu numele.
Multumim dlui Radulescu si celor implicati in tot ceea ce fac pentru a da o pata de viata acestui oras! Felicitari! Multi avem nemultumiri insa trebuie sa vedem situatia mai in ansamblu, nimic nu e atat de usor in acest oras din pacate,insa unii chiar isi dau interesul sa faca ceva! Bravo🙏🏻