Aleșii locali ploieșteni au aprobat, joi, tarifele pentru serviciile conexe furnizate de Termo Ploiești, inclusiv pentru aplicarea sigiliului pe calorifere într-un apartament. Tarifele au fost stabilite în funcție de mai multe componente, printre care media orară a manoperei, costul de transport și materialele specifice achiziționate.
Aleșii locali ploieșteni au aprobat, joi, tarifele percepute de Termo Ploiești pentru izolarea în caz de avarie, pentru golirea instalațiilor de încălzire și verificarea/ resigilarea (după caz) în timpul unor intervenții, dar și pentru umplerea instalațiilor de încălzire.
Strict pentru sigilarea caloriferelor dintr-un apartament, respectiv pentru aplicarea sigiliului personalizat pe radiatoare, tariful aprobat este de 337,47 lei fără TVA.
Pentru intervenții în caz de avarie, precum și pentru verificarea situației din subsolul imobilului, tariful care va fi perceput este de 446,17 lei (fără TVA), iar pentru operațiunile de demontare/ montare și reparații (fără înlocuirea componentelor) se va percepe 520,25 lei fără TVA.
Tariful pentru golirea/umplerea instalațiilor a fost stabilit și în funcție de numărul de etaje. De exeplu, la un bloc cu patru etaje pentru golirea instalațiilor tariful este de 377,16 lei fără TVA, în timp ce pentru un bloc cu 10 etaje tariful este de 452,93 lei fără TVA.
„La baza stabilirii tarifelor propuse s-au avut în vedere media orară a manoperei, costul de transport, materialele specifice achiziționate de societate, cheltuieli specifice închiderii de deviz, cheltuielile indirecte și profit 5%”, se arată în expunerea de motive a proiectului de hotărâre aprobat.