Aleșii locali ploieșteni au aprobat, luni, eșalonarea datoriilor Primăriei Ploiești către fostul operator de termoficare Veolia. Suma totală de plată este de peste 82 de milioane de lei.
Subiectul legat de eșalonarea datoriilor către fostul operator de termoficare a trezit ample discuții controversate în Consiliul Local Ploiești.
Contractul cu fostul operator de termoficare a încetat în data de 13.05.2022, însă municipalitatea are și acum datorii aferente subvenției aferente calculate ca diferență dintre prețul local de facturare a energiei termice și prețul local pentru populație.
Comisia împuternicită de Consiliul Local Ploiești a negociat cu fostul operator de termoficare modalitatea de eșalonare a datoriilor municipalității.
Citește și: A început negocierea pentru plata eșalonată a datoriilor Primăriei Ploiești către Veolia – VIDEO
„În urma discuțiilor purtate am stabilit să analizăm exact suma care trebuie negociată, de 82 de milioane, care se va plăti… Noi am propus în 26 de rate. Bineînțeles au vrut 22 de rate…
Până la urmă au rămas 26 de rate, dacă începeam plata în luna august”, a susținut consilierul local Gheorghe Sîrbu (PNL), care a precizat că, în final, pentru că prima rată ar urma să fie achitată în luna septembrie, suma datorată va fi achitată în 25 de rate.
Scandal în Consiliul Local pe tema eșalonării datoriilor către Veolia. Cât trebuie să plătească Primăria Ploiești
Negocierile cu fostul operator de termoficare au vizat și perioada 1 – 10 februarie 2022, pentru care, conform unei decizii judecătorești, facturile trebuie să includă vechiul tarif al gigacaloriei, nu pe cel majorat la 605 lei/Gcal.
Totodată, suma stabilită de plată nu va include penalitățile, evaluate la 9.397.100,81 lei.
Scandal în Consiliul Local pe tema eșalonării datoriilor către Veolia. Cât trebuie să plătească Primăria Ploiești
Subiectul legat de datoriile Primăriei Ploiești către fostul operator de termoficare a trezit ample discuții în Consiliul Local Ploiești.
Primarul Ploieștiului, Andrei Volosevici, a propus prorogarea proiectului pe motiv că aleșii locali trebuie să țină cont și de sumele necesare pentru achiziționarea gazelor la preț mic pentru la iarnă.
Scandal în Consiliul Local pe tema datoriilor către Veolia. Cât trebuie să plătească Primăria Ploiești
Consilierii locali nu au ratat ocazia să amintească că negocierile cu fostul operator de termoficare au demarat după ce municipalitatea a propus eșalonarea unei părți din datoria către Veolia.
Citește și: Primăria Ploiești vrea să eșaloneze datoriile de peste 97,2 milioane de lei către Veolia Energie Prahova
În scurt timp, discuțiile din Consiliul Local Ploiești s-au aprins și au continuat chiar și după aprobarea proiectului legat de eșalonarea datoriilor către fostul operator de termoficare.
Video privind eșalonarea datoriilor: 2.55.00 până la 3.28.04