- Publicitate -

ISU a dat amenzi la Târgul de Crăciun de la Ploiești

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova au efectuat sâmbătă, 6 decembrie 2025, controale în cadrul Târgului de Crăciun de la Ploiești. Cu ocazia acestor controale nu au fost constatate probleme deosebite dar, cu toate acestea, inspectorii ISU au aplicat cinci amenzi.

- Publicitate -

În mare parte neregulile constatate au ținut de instalațiile electrice funcționale și lipsa unui număr corespunzător de stingătoare de incendii.

„Sâmbătă, 6 decembrie 2025, inspectorii de prevenire din cadrul ISU Prahova au desfășurat 11 controale de prevenire în cadrul Târgului de Crăciun organizat în municipiul Ploiești, în urma cărora au fost identificate 18 nereguli.

- Publicitate -

Pentru acestea au fost aplicate 5 amenzi, în valoare totală de 2.500 de lei, precum și 13 avertismente. Pe durata verificărilor nu au fost constatate probleme deosebite.

Principalele deficiențe semnalate au vizat instalațiile electrice și neasigurarea numărului minim de mijloace tehnice de apărare împotriva incendiilor, referindu-ne aici la stingătoare.

Astfel de controale sunt esențiale pentru prevenirea situațiilor de urgență și pentru asigurarea unui climat de siguranță pentru vizitatorii evenimentelor publice, în special în perioada aglomerată a sărbătorilor”, au transmis reprezentanții ISU Prahova.

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -