- Publicitate -

Peste 10.000 de prahoveni, diagnosticați, în ultima săptămână cu gripă, viroze respiratorii și pneumonii

SPITAL_8926e.jpg

În plină epidemie de gripă, peste 10.000 de persoane din Prahova au fost diagnosticate în numai o săptămână cu o serie de afecțiuni ale aparatului respirator. Cele mai multe au fost viroze respiratorii, iar cele mai puține cele cu gripă tip A și B.

Potrivit informațiilor trimise de Direcția de Sănătate Publică (DSP Prahova), în intervalul 03-09 februarie 2019, au fost raportate de către medici 724 de cazuri de gripă, dintre care 38 au avut nevoie de internare. Cele mai multe, 8817, au fost infecții acute ale căilor respiratorii superioare. În acest caz, pentru 67 de pacienți s-a recomandat tratamentul în spital.

- Publicitate -

Medicii au mai identificat și raportat pneumonii acute la 1104 pacienți, dintre care 127 s-au soldat cu internări.

În rândul prahovenilor, în acest sezon, au fost înregistrare trei decese: o femeie, în vârstă de 65 de ani, și doi bărbați de 46, respectiv 26 de ani. Toți trei aveau condiții medicale preexistente și nu erau vaccinați anti-gripal. Detalii AICI

- Publicitate -

Foto cu caracter ilustrativ

SPITAL_1d213.jpg

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Sistemul antigrindină din Prahova, fără autorizație de mediu? Autoritățile: „Nu era necesară”

Activitățile specifice sistemului antigrindină, constând în intervenții active în...

Invazie de castori în Prahova! Pădurile de pe malurile apelor, distruse de cele mai mari rozătoare

O adevărată invazie de castori a fost semnalată în...

Termo Ploiești oprește oficial căldura de astăzi. În ce condiții mai poate fi reluată furnizarea

Sezonul de încălzire în sistemul centralizat din Ploiești se...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -