Scandal în toată regula la Consiliul Local Ploiești! În timpul ședinței, primarul municipiului, Iulian Bădescu, a părăsit sala de ședințe. A fost urmat de consilierii PSD și PP-DD, dar și de viceprimari. În lipsă de cvorum, ședința s-a încheiat, înainte de a fi discutate toate proiectele aflate pe ordinea de zi. Motivul întregului scandal? Vă vom explica imediat.
Din start trebuie precizat faptul că aleșii locali PSD și PP-DD nu au întrunit astăzi o majoritate confortabilă, după ce mai mulți consilieri, de la ambele tabere politice nou create, respectiv PSD – PPDD și PDL – PNL, nu au participat, pe motiv că erau plecați în concediu. Prin urmare, multe dintre proiectele aflate pe ordinea de zi fie au fost prorogate, fie nu au trecut. Este cazul proiectului legat de regulamentul câinilor din Ploiești. Propunerea a fost în dezbatere timp de 30 de zile, însă nu exista un raport de specialitate. Mai mult, Executivul a anunțat că în dezbatere mai ar fi un proiect pe această temă, inițiat de viceprimarul municipiului, Iulian Teodorescu. Prin urmare, în urma votului, proiectul a fost prorogat. Iar acesta a fost numai începutul. Nici proiectul legat de scumpirea apei potabile nu a trecut, iar replicile din timpul ședinței au fost extrem de tăioase. Consilierul Local Ionuț Ionescu l-a întrebat pe edilul municipiului dacă este de acord cu această scumpire. Răspunsul primarului a fost că trebuie să respecte contractul. Totul însă s-a precipitat în momentul în care nu au fost supuse la vot proiectele care vizau proiecte care vizau SC Dalkia. Cum toate propunerile au fost respinse de aleșii PDL – PNL, primarul a anunțat că părăsește sala.
Citește și: Scandal în Consiliul Local Ploieşti – Primarul a părăsit şedinţa
La scurt timp, toți consilierii PSD și PP-DD au procedat la fel. S-au ridicat și au părăsit sala, anunțând că se solidarizează cu gestul edilului municipiului. „Da, în semn de solidaritate față de gestul primarului, am părăsit și eu sala”, a anunțat Raul Petrescu, vicele municipiului Ploiești, precizând că PP-DD este în alianță cu PSD. Viceprimarul Iulian Teodorescu a evitat un răspuns cert când a plecat din sală, precizând că se va întoarce. Numai că lucrurile se precipitaseră. În lipsă de cvorum, ședința Consiliului Local Ploiești s-a încheiat. La finalul ședinței, contactat telefonic de redactorii observatorulph.ro, onsilierul local Ionuț Ionescu, acuzat în timpul ședinței că intervențiile sale sunt politice, a susținut contrariul. „Nimic nu a fost politic, ci numai discuții pe teme de administrație. Noi am pus întrebări pe teme de administrație. De altfel, inclusiv proiectul legat de numirile de la Parcul Industrial (SC Parc Industrial Bărcănești) a generat într-un bâlci inutil, motiv pentru care tot eu am propus prorogarea. Astăzi a fost vorba nu de decizii politice, ci administrative”, a susținut Ionuț Ionescu, consilier local.

