Mijloacele de transport în comun sunt, de departe, cea mai nefericită opțiune pentru cei care se încumetă, la această oră, să tranziteze Ploieștiul. Centrul a fost blocat datorită sau, mai potrivit, din cauza, organizării Zilelor Municipiului. Pe scurt, aproximativ o oră îți ia, cu tramvaiul, dacă te aventurezi să te urci din stația de la Nord și să cobori undeva în zona Lupeni. De altfel, un traseu pe care, în mod normal, îl parcurgi în maximum 20 de minute.
Căldură, haos, nervi. Cam asta e atmosfera în trafic, dar și în mijloacele de transport ale TCE la această oră. În zona Halelor Centrale e chiar „noaptea minții”. Claxoane, înjurături, oameni care nu mai au răbdare și polițiști care par depășiți de situație. Nu mai înțeleg nici ei ce dirijează și pe cine.
Citește și: Trafic paralizat în centrul Ploieștiului după închiderea circulației între Galerii și Hotel Central: „E haos”
Fiindcă pe centru este închis, circulația a fost deviată. În giratoriul de la piață e jale.
Am stat în tramvaiul 101 aproape 20 de minute pe loc. Călători iritați, care cereau vatmanului să …facă ceva. Și a făcut. A deschis ușile înainte de stația propriu -zisă pentru ca oamenii să poată coborî. Indiferent de cât mai aveau de mers cu transportul în comun, cei mai mulți s-au dat jos, preferând să o ia la pas decât să stea cu zecile de minute în carcasele încinse deja de la soare.
Pe unul nu am auzit, la coborâre, fericit de decizia asta de a bloca centrul unui oraș fiindcă e ziua lui. Înjurăturile nu le voi reproduce, nu se cade. M-a amuzat un pic, dincolo de nervii întinși la maximum, remarca unui domn, trecut bine de prima tinerețe. A spus-o așa, mai mult pentru el, cu o grimasă de lehamite. O reproduc cu ghilimele de rigoare și aș putea jura că el unul dintre acei ploieșteni care știe bine și ce înseamnă să stai fără apă caldă, dar și să dârdăi în apartament: „Minte multă nu se cere, prost să fii să ai putere”.
Azi, în prima zi de festival, de la 18.30 la 19.30 va fi primul spectacol în centru. „Un cuib de clauni” – Secția Imaginario a Teatrului „Toma Caragiu” Ploiești.
