Pasionații de cai, sport, natură și competiții în aer liber își dau întâlnire în perioada 10–11 iulie, în satul Meri, comuna Drăgănești, unde are loc Cupa Hilal’s Riders, eveniment național de anduranță ecvestră.
Din articol
Competiția se va desfășura în satul Meri, comuna Drăgănești, iar accesul publicului este gratuit. Evenimentul este dedicat atât sportivilor și crescătorilor de cai, cât și familiilor care vor să petreacă două zile în natură și să descopere frumusețea anduranței ecvestre.
Anduranța ecvestră este o disciplină spectaculoasă, în care nu contează doar viteza, ci mai ales rezistența, pregătirea calului, experiența călărețului și modul în care este gestionat efortul pe traseu.
Cupa Hilal’s Riders, eveniment național de anduranță ecvestră la Drăgănești
Primăria Drăgănești a anunțat organizarea evenimentului, precizând că satul Meri va găzdui, timp de două zile, probe de anduranță ecvestră, dar și momente speciale pregătite pentru public.
„Pe 10–11 iulie, satul Meri, comuna Drăgănești, devine gazda unui eveniment național de anduranță ecvestră, unde cei mai buni cai și călăreți din țară își vor demonstra rezistența, disciplina și pasiunea pentru acest sport. Vino să descoperi frumusețea anduranței ecvestre, să susții concurenții și să petreci două zile în mijlocul naturii, alături de familie și prieteni!”, a anunțat Ionuț Georgian Toma, primarul comunei Drăgănești.
Probe de 80 km, 60 km și 40 km
Potrivit organizatorilor, competiția va include probe de 80 km, 60 km și 40 km, specifice anduranței ecvestre. Acestea sunt gândite pentru a pune în valoare pregătirea sportivilor, rezistența cailor și capacitatea echipelor de a gestiona corect fiecare etapă a cursei.
Organizatorii au precizat că traseele sunt deja pregătite pentru concursul de anduranță ecvestră, fiind marcate și amenajate pentru desfășurarea competiției în condiții de siguranță.
„Ambele trasee sunt marcate vizibil, cu puncte de orientare și asistență, fiind proiectate pentru desfășurarea competiției în condiții de siguranță și fair-play. Organizatorii recomandă tuturor concurenților să adapteze ritmul la condiția fizică a calului și să respecte regulamentele competiției și indicațiile oficialilor”, au transmis organizatorii.
Defilare a Jandarmeriei Călare și demonstrație de dresaj canin
Pe lângă probele de anduranță ecvestră, publicul prezent la eveniment va putea urmări și momente speciale. Printre acestea se numără defilarea Jandarmeriei Călare, dar și o prezentare de dresaj canin.
Accesul publicului la evenimentul național de anduranță ecvestră de la Drăgănești este gratuit. Organizatorii îi invită pe iubitorii de cai, pe pasionații de sport și pe cei care vor să descopere o disciplină spectaculoasă să participe la cele două zile de competiție din satul Meri.
