Comuna Drăgănești va beneficia de extinderea rețelei de gaze naturale, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru realizarea investiției. Valoarea proiectului depășește 7,5 milioane de lei.
Primarul comunei Drăgănești, Ionuț Georgian Toma, a anunțat semnarea contractului de finanțare cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, pentru extinderea rețelei de gaze naturale. Potrivit edilului, investiția se ridică la 7.535.028,93 lei.
„Prin această investiție, tot mai multe gospodării vor avea acces la o infrastructură modernă, sigură și eficientă, ceea ce va contribui la reducerea costurilor de încălzire și la creșterea confortului familiilor din comunitate.
Acest proiect mult dorit reprezintă un pas important în direcția modernizării localității și este rezultatul muncii susținute a echipei din cadrul primăriei, al colaborării cu partenerii instituționali și al încrederii acordate prin programul de finanțare.
Practic, toate străzile din satele Drăgănești, Meri, Bărăitaru, Cornu de Jos și Belciug vor beneficia de extinderea rețelei de distribuție a gazelor naturale, iar racordarea individuală va reprezenta, de asemenea, un element important și prioritar”, a declarat Ionuț Georgian Toma, primarul comunei Drăgănești.
