Valorile de trafic au început să se intensifice, sâmbătă, pe sensul către Brașov al DN 1 Ploiești – Brașov. La Comarnic se circulă în coloană, potrivit Centrului Infotrafic. La munte a intrat în vigoare o atenționare meteo de ninsori.
A doua zi de Crăciun se anunță una aglomerată pe Valea Prahovei. Centrul Infotrafic a precizat că valorile de trafic au început să se intensifice pe DN1, pe sensul Ploiești – Brașov, iar la Comarnic s-au format coloane de mașini.
„Pe raza stațiunilor montane, se înregistrează valori normale de trafic la această oră”, a anunțat Centrul Infotrafic.
Polițiștii acționează în dispozitivul de siguranță rutieră pentru fluidizarea traficului pe raza tuturor stațiunilor montane de pe Valea Prahovei.
„Recomandăm conducătorilor auto să adapteze viteza la condițiile de drum, să respecte indicațiile polițiștilor, să mărească distanța între vehicule, iar în cazul în care încheie coloanele, să pună în funcțiune luminile de avarie, pentru a-i atenționa pe cei ce se apropie din spate să reducă viteza din timp”, a precizat Centrul Infotrafic.
Sâmbătă dimineață, ceața a redus vizibilitatea pe tot tronsonul Autostrăzii A3 București – Ploiești.
La munte a intrat în vigoare, de sâmbătă, de la ora 10.00, o atenționare meteo de ninsori.
Citește și: Informare meteo de ninsori și viscol la munte, în Prahova. Atenționare de ultimă oră a ANM
