- Publicitate -

Simona Halep a câștigat turneul de tenis de la Toronto

Data:

După această victorie, sportiva noastră urcă până pe locul 6 în clasamentul WTA.

După un meci epuizant, care a durat peste 2 ore, Simona Halep a învins-o în trei seturi, în finala turneului de tenis de la Toronto, pe jucătoarea braziliană Beatriz Haddad Maia.

Aceasta a fost a patra întâlnire între cele două jucătoare. În meciurile directe, scorul este favorabil Simonei care a învins-o pe Haddad Maia de trei ori până acum, cu tot cu finala din această seară.

Deși a început ezitant meciul, Simona Halep a reușit să întoarcă primul set de la 3-0, și să-l câștige cu 6-3.

Setul al doilea, probabil și pe fondul unei relaxări, Simona l-a pierdut cu 6-2.

În setul al treilea, deși obosită, Simona a făcut mai puține greșeli, ceea ce a ajutat-o să îl câștige într-un final cu 6-4 și să cucerească astfel trofeul campionatului.

Odată cu victoria de la Toronto, Simona Halep a reușit ceea ce își propunea la debutul acestui sezon: revenirea în Top 10 WTA.

Provocarea Observatorul Prahovean

Sondaj Observatorul Prahovean

Ai un pont care se poate transforma într-o știre? Trimite pe WhatsApp la 0785 075 112

Vreți să aflați cele mai noi știri din Prahova? Abonați-vă la Google News

Distribuie articolul:

Exclusiv

Abonează-te la newsletter

Știri noi

Bătaie în Vălenii de Munte. Agresorii, ”săltați” de polițiști

În această dimineață, polițiștii din cadrul Poliției oraşului Vălenii...

Alexe George se alătură USR și va fi candidatul Alianței Dreapta Unită pentru Primăria Târgșoru Vechi

Alexe George este născut și crescut în Târgșoru Vechi....

Pedeapsa pe care Curtea de Apel Ploiești i-a aplicat-o unei false psiholoage

Curtea de Apel Ploiești a decis ieri să o...

Percheziții în Prahova. Trei femei au furat mai multe produse dintr-un magazin Pepco

În această dimineață, polițiștii din cadrul Secției Rurale de...

Repartitoarele de căldură pot fi montate până la sfârșitul anului

Printr-un proiect de ordonanță de urgență, adoptat marți, 9...

Informații utile

Vrei să-ți cumperi o locuință? Ce criterii trebuie să iei în considerare (I)

Continuăm proiectul ”Casa Nouă”, cu scopul de a vă...

Gimnastele de la CS Petrolul se pregătesc pentru Campionatele Naționale cu sprijinul Supermarket La Cocoș

Gimnastele de la Clubul Sportiv Petrolul Ploiești se pregătesc...

Întreruperi Electrica în Prahova, în perioada 15-19 aprilie. Localitățile afectate

Distribuție Energie Electrică România - Sucursala Ploiești anunță întreruperea...