Prahova se află, duminică, sub cod galben, iar la munte este în vigoare un cod roșu de viscol și ninsori. Centrul Infotrafic a transmis o serie de recomandări pentru conducătorii auto.
Din articol
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române a anunțat, duminică dimineață, că nu sunt înregistrate drumuri naționale sau autostrăzi cu circulația oprită din cauza vreunui accident rutier sau ca urmare a condițiilor meteorologice.
„În zonele montane sunt în general precipitații sub formă de ninsoare ușoară, cu intensificări ale vântului, pe alocuri zăpada fiind viscolită.
Pe arterele rutiere principale, respectiv autostrăzile A 1 București – Pitești, A 2 București – Constanța și A 3 București – Ploiești, circulația rutieră se desfășoară cu vizibilitate bună, fără precipitații și valori de trafic reduse”, potrivit Centrului Infotrafic.
Recomandări pentru conducătorii auto
- să adapteze viteza la condițiile meteo și ale traficului;
- să aibă autovehiculele echipate corespunzător sezonului de iarnă;
- să evite orice manevră riscantă;
- să se asigure constant și să semnalizeze din timp schimbarea direcției;
- să nu aibă preocupări la volan de natură a distrage atenția de la trafic;
- să nu conducă sub influența alcoolului sau a substanțelor psiho-active!
Cod ROȘU de vreme rea în zona de munte din Prahova
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, o atenționare de cod roșu de viscol și ninsori pentru zona de munte din Prahova.
La munte, în intervalul 28 decembrie, ora 10.00 – 29 decembrie, ora 10.00, la altitudini de peste 1700 m, vor fi ninsori însoțite de vânt foarte puternic, cu viteze la rafală de peste 120 km/h și care va determina scăderea vizibilității aproape de zero. (Detalii AICI)
Un cititor ne-a trimis imagini cu intervențiile de deszăpezire și circulația pe raza localității Poiana Țapului.
