Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române a anunțat că, vineri dimineață, în mai multe județe, inclusiv pe Autostrada A3 București – Ploiești, este semnalată ceață. Din cauza fenomenului meteo, vizibilitatea este redusă la 200 metri, izolat la 50 de metri.
Ceața, potrivit Centrul Infotrafic, reduce vizibilitatea la 200 metri, izolat la 50 de metri, pe raza județelor Argeș, Bacău, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Giurgiu, Ilfov, Neamț, Olt, Teleorman, Tulcea, Vâlcea și Vrancea, precum și pe Autostrada A3 București – Ploiești și pe autostrăzile A2 București – Constanța (tronson kilometric 144 – 212) și A4 Ovidiu – Agigea.
Conducătorii auto sunt sfătuiți să adapteze viteza la condițiile de drum, să mărească distanţa de siguranţă în mers, să evite manevrele periculoase dacă vizibilitatea este diminuată și să folosească luminile de ceață din dotarea autovehiculelor.
Totodată, Centrul Infotrafic sfătuiește conducătorii auto să-și echipeze autovehiculul cu anvelope de iarnă dacă își planifică deplasările în zone unde suprafața de rulare este acoperită de gheață, zăpadă sau polei și să se intereseze în prealabil de starea drumurilor și de condițiile meteorologice.
„Nu opriți în mod nejustificat pe benzile de rulare sau pe banda de urgență de pe autostradă!”, a precizat Centrul Infotrafic.