- Publicitate -

Petiție pentru impozitul auto din 2026: Mașinile hibride, taxate mai mult

Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile a lansat o petiție prin care solicită Guvernului modificarea impozitului auto. Reprezentanții asociației susțin că noua formulă de calcul generează inechități fiscale și penalizează proprietarii de autoturisme mai puțin poluante.

- Publicitate -

Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA) reclamă că impozitul auto, aplicabil din ianuarie 2026, este calculat exclusiv pe baza capacității cilindrice și a normei Euro, fără a lua în considerare emisiile de CO₂ și anul de fabricație al autoturismelor.

„Noua formulă produce efecte nedorite și injuste pentru anumite categorii de proprietari, care ajung să fie suprataxați”, se arată în petiția lansată de asociație.

- Publicitate -

Citește și: SPFL Ploiești a lansat un calculator pentru impozitul auto pe 2026

Argumentul invocat în petiție este că proprietarii de mașini hibride și alte vehicule cu tehnologii moderne ajung să plătească impozite mai mari decât cei care dețin autoturisme mai vechi, cu emisii mai ridicate.

Exemplu de calcul prezentat de asociație

Asociația susține că modelul de calcul al impozitului pentru 2026 nu respectă principiul „poluatorul plătește”.

Asociația a oferit și un model de calcul. Pentru un autoturism Ford Kuga full hybrid, fabricat în 2025, cu motor de 2.488 cmc, normă Euro 6 și emisii de CO₂ de 120–133 g/km, impozitul anual este de 992 de lei.

- Publicitate -

În schimb, pentru un Ford Kuga diesel, fabricat în 2010, cu motor de 1.997 cmc, normă Euro 5 și emisii de CO₂ de aproximativ 185–195 g/km, impozitul este de 267 de lei.

În opinia asociației modul de calcul al impozitului auto pentru 2026 arată o creștere disproporționată și inechitabilă a sarcinii fiscale pentru proprietarii de vehicule hibride, în raport cu cei care dețin mașini mai vechi, cu motorizări pe benzină sau diesel.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

3 COMENTARII

  1. Pacaleala cu hibrid, sa fim seriosi, o masina pe care doar o pornesti si apoi trece pe benzina cu motor de 2500cp NU se numeste hibrid. A fost o gaselnita a producatorilor ptr a vinde mai mult. O masina cu o baterie de 30 cm pusa sub scaun NU se poate numi hibrid.
    Asa ca treceti pe la caserie si platiti impozitul sau renuntati la masini si circulati cu bicicleta. Inca nu o impoziteaza BoloJAF !

    • Vorbiti in necunostinta , motoarele hibrid sunt tehnic peste cele termice si nu emit concentratii mai mari decat cele clasice. Nu e normal ca o masina care are norma de poluare EURO 0-3 sa fie taxata aproape la fel ca una cu norma EURO6. La casierie este usor sa ajungem dar ce facem cu bombele pe roti de pe sosele?

  2. Titlu inselator. Evident ca sunt taxate mai mult motorizarile de 2.488 cmc fata de 1.997 cmc, doar este un impozit pe proprietate. Tot ce este peste 2.000 cmc este taxat exponential mai mult, inclusiv diesel. De ce nu comparati pretul impozitelor pentru 2 modele de masini cu aceeasi cilindree?

    Exista un calculator online pentru impozitul auto unde puteti realiza acest exercitiu, poate corect de data asta, si veti vedea clar ca modelele hibrid platesc un impozit mai mic decat cele non-hibrid, chiar daca diferenta nu este foarte mare.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -