Miercuri, 21 mai 2025, Cazinoul din Constanța a fost inaugurat oficial. Timp de cinci ani de zile acesta s-a aflat în renovare iar astăzi, a fost inaugurat și redeschis publicului pentru vizitare.
Până pe 25 mai, porțile Cazinoului vor fi deschise între orele 10:00 și 17:30, astfel că vizitatorii pot admira interioarele clădirii în stil Art Nouveau. Accesul vizitatorilor este gratuit în această perioadă, dar se face doar pe bază de rezervare prealabilă.
Prezentă la inaugurarea cazinoului, Natalia Intotero, ministrul Culturii, a postat pe contul de Facebook câteva gânduri însoțite de o serie de fotografii.
„Clădirile nu sunt doar ziduri, ci povești care așteaptă să fie spuse din nou.”
Astăzi, de ziua Sfinților Constantin și Elena, am avut onoarea de a fi prezentă la inaugurarea Cazinoului din Constanța, un simbol drag nouă tuturor, redat comunității după ani întregi de așteptare.
Un monument-simbol al orașului, construit în perioada 1904 -1910 și recunoscut pentru stilul său Art Nouveau, Cazinoul a fost complet restaurat, păstrându-i-se farmecul și eleganța de altădată.
Prin investiția de peste 200 de milioane de lei realizată de Compania Națională de Investiții, clădirea a fost consolidată și reabilitată în detaliu, de la vitralii și fațade până la elementele decorative interioare.
Astăzi, Cazinoul nu mai este doar o amintire din fotografii vechi, ci un spațiu viu, pregătit să găzduiască evenimente culturale și să primească vizitatori din toată lumea.
Mulțumesc tuturor celor care au contribuit la această renaștere – o dovadă că atunci când lucrăm împreună, patrimoniul prinde viață.
La mulți ani, Constanța!
La mulți ani tuturor celor care poartă numele Constantin și Elena!”, a scris pe Facebook Natalia Intotero, ministrul Culturii.
Sursa: Facebook Natalia Intotero, ministrul Culturii