În cadrul escapadei noastre de patru zile în Egipt, zona Cairo plus deșert, pe care am întreprins-o pe cont propriu la finalul lunii aprilie, un mare plus a fost adus de alegerea cazării pentru toată perioada cât ne-am aflat acolo. Bella Casa Pyramids Inn se numește unitatea de cazare și… nu a fost numai o cazare. Merg până acolo încât să pot afirma cu tărie că a contribuit esențial la reușita excursiei noastre.
Deși inițial alesesem o altă cazare de pe booking, una care avea vedere spre piramide de pe terasă, cu vreo două luni înainte de plecare am „dat-o cotită”, cum se spune, și ne-an reorientat spre Bella Casa. De ce? Pentru că atunci când mergi în Egipt pe cont propriu, elementul de bază trebuie să fie „siguranța”.
Recenziile cu iz „de făcătură” de pe booking, de la cazările cu vedere la piramide, ne-au făcut să ne răzgândim. Iar la Bella Casa am ajuns tot datorită recenziilor de pe booking. Am renunțat la vederea spre piramide dar, ce-i drept, nu ne-a părut rău.
„Omul sfințește locul”, se spune. Da, așa este! La Bella Casa Pyramids Inn, „dr. Susan” chiar este sufletul locului. O femeie cât o mână de om, dar cu un suflet imens, a fost „regizorul” aventurii noastre în Egipt. Și, pentru că am comunicat din timp, și pentru că am fost foarte clari în ceea ce privește așteptările noastre, totul a mers „șnur”.
Cazarea la Bella Casa Pyramids Inn, mult mai bine decât prețul plătit
Vreau să fie clar încă de la început: nu este o cazare de lux, nu este o cazare pentru fițoși! Noi plecăm întotdeauna „tip buget”. Atunci când alegem o cazare ne orientăm întâi să fie curat, să avem baie proprie și să fie poziționată astfel încât să ne avantajeze în ceea ce ne-am propus să vizităm.
Raportul calitate-preț este cel care contează, și nu ne așteptăm, când plătim puțin pentru 300 de lei, pentru patru nopți, o cameră dublă cu baie privată și mic dejun inclus, să avem cine știe ce lux. E clar, da? Am plătit pentru două camere, patru nopți, 664 de lei, asta înseamnă 332 de lei pentru toată perioada. Ce așteptări aveam?
Citește continuarea pe www.vacanta-ta.ro.