Cel puțin 9 persoane au fost rănite marți, 2 ianuarie, pe șoseaua Ruse-Byala, în zona Borovo, după ce un autocar înmatriculat în România s-a ciocnit cu un TIR turcesc, potrivit Libertatea.ro, care citează agenția de știri bulgară BTA, postul de radio BNR și Novinite.
UPDATE ora 20.30:
„Din informațiile obținute de la autoritățile bulgare, a reieșit faptul că cei doi conducători auto, ambii cetățeni români, au primit îngrijiri medicale de specialitate și nu a fost necesară internarea”, a transmis MAE, la solicitarea Libertatea.
Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, pasagerii autocarului implicat în accident sunt cetățeni străini, nu români.
Știrea inițială:
Din primele informații, autocarul românesc era condus de un șofer în vârstă de 36 de ani. Acesta a virat la stânga, moment în care a intrat în coliziune cu un camion turcesc condus de un șofer de 50 de ani care se deplasa în direcția opusă, spre Ruse.
Șoferul și pasagerii au suferit răni și au fost transportați la spitalul din Ruse cu trei ambulanțe. Alte persoane implicate au fost evaluate medical la fața locului, suferind răni minore, în principal din cauza cioburilor.
„Cei nouă pasageri răniți din autocar au tăieturi minore din cauza geamurilor sparte. Viața lor nu a fost pusă în pericol. Au fost transportați cu trei ambulanțe la Spitalul Universitar Kanev din Ruse”, a anunțat serviciul de ambulanță, citat de BTA.
Citeşte întreaga ştire: Autocar românesc cu pasageri, accident cu un TIR în Bulgaria. Cel puțin nouă persoane au fost rănite
