Operatorul de termoficare Termo Ploiești a fost sancționat de Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Prahova pentru ”sincope în furnizarea agentului termic” cu două amenzi în valoare de 30.000 de lei și două avertismente.
Anunțul a fost făcut de Ion Iordăchescu, șeful Comisariatului Regional pentru Protecția Consumatorilor Regiunea Sud Muntenia.
”Ca urmare a cercetării, s-a constatat că reclamațiile sunt întemeiate, operatorul economic fiind sancționat conform prevederile legale in vigoare. Totodată s-au dispus măsuri de remediere a situației, respectiv livrarea agentului termic în parametri prevăzuți” a transmis comisarul șef Ion Iordăchescu.
Interesant este că de la 1 octombrie anul trecut și până în prezent doar nouă ploieșteni care locuiesc la bloc și sunt racordați la sistemul centralizat de termoficare au depus plângeri la OPC pentru că nu au avut apă caldă și căldură la parametri optimi.
Citește și Termo Ploiești. Temperaturile exterioare au dus la oprirea automată a furnizării căldurii la Ploiești
Cifra este foarte mică în raport cu numărul celor 130.000 de ploieșteni care sunt clienți ai Termo Ploiești.
Reamintim că Termo Ploiești s-a confruntat cu mai multe avarii majore, iar în ultima perioadă a livrat apă caldă și căldură sub parametri contractuali din cauza lipsei de gaze.
Observatorul Prahovean a publicat numeroase articole pe tema caloriferelor reci și apei calde care este călâie din cauza lipsei gazelor, ultimul dintre ele fiind acesta: De ce e frig în apartamentele din Ploiești. Ce explicație primesc locatarii de la operatorul de termoficare
Practic, Primăria Ploiești nu a asigurat finanțarea pentru achiziția de gaze necesare producerii de agent termic, societatea fiind obligată chiar să se împrumute de la firme private.
Detalii aici Doi Moși Crăciun chiar există și au oferit bani fără dobândă și fără garanții operatorului Termo Ploiești. Unul lucrează cu primăria
Comisarii de la Protecția Consumatorilor Prahova au amendat și Electrica Furnizare Ploiești.
Principalele probleme reclamate de către consumatori au fost: neemiterea facturilor aferente locurilor de consum conform contractului de prestări servicii furnizare energie electrică, nepreluare index, sau emiterea facturilor pentru o perioadă mai lungă de timp.
Află de aici care a fost valoarea sancțiunilor: Electrica Furnizare Ploiești, amendată de OPC Prahova. Care au fost neregulile sesizate de clienți