- Publicitate -

Doi prahoveni, soț și soție, au murit de covid, iar fiica lor este la terapie intensivă. Ei au fost imunizați cu prima doză din vaccinul Pfizer, respectiv AstraZeneca – DOCUMENTE

Data:

Lasă un comentariu

Soții Dulgheru din satul Minieri, comuna prahoveană Filipeștii de Pădure, au murit la un interval de câteva ore la spitalul județean de urgență, după ce au fost diagnosticați cu coronavirus. Cu trei zile înainte de a ajunge la spital, cei doi s-au vaccinat anti-covid cu Pfizer, susține fiul victimelor. Și sora sa, care locuia în aceeași casă cu părinții decedați, este internată în stare gravă în spital, tot cu covid, după ce s-a imunizat cu prima doză din AstraZeneca.

- Publicitate -

Marilena și Gheorghe Dulgheru au murit la spitalul județean de urgență din Ploiești la un interval de 14 ore. Marilena Dulgheru a decedat pe 18 martie, la ora 15:40, iar soțul său pe 19 martie, la ora 6,30 dimineața. Înainte de deces, cei doi au fost vaccinați anti-covid cu prima doză de Pfizer.

Pe certificatul de deces al femeii (66 ani) sunt trecute următoarele informații: cauza directă -insuficiență cardio-respiratorie severă, stări morbide: disfuncție multiplă de organe și bronhopneumonie cu sars-cov 2. Femeia suferea de diabet zaharat tip 2 și hipertenisune arterială.

Pe certificatul de deces al soțului său, Gheorghe Dulgheru (71 ani), figurează infecția cu coronavirus, insuficiență cardio-respiratorie severă, cardiopatie ischiemică și hipertensiune arterială.

Crește riscul de inundații și viituri în Prahova. Cod portocaliu

Hidrologii au modificat avertizarea emisă ieri care viza râurile din județul Prahova, din cod galben în cod portocaliu. Astfel,  în intervalul 03.10.2025 ora 06:00 –...
- Publicitate -

Tot în spitalul județean este internată și fiica acestora, confirmată pozitiv la testul covid, aceasta aflându-se, de asemenea, în stare gravă la terapie intensivă. Înainte de a ajunge la spital, aceasta s-a imunizat cu prima doză de vaccin produs de AstraZeneca.

Fiul celor doi decedați a relatat în exclusivitate pentru observatorulph.ro filmul cronologic al tragediei: 

”Înainte de a face vaccinul, cei doi s-au simțit mai rău, fiind răciți. Vorbeam zilnic cu ei la telefon. Mi-au spus că se duc să facă vaccinul, erau foarte încrezători în el. Pe data de 3 au mers la Spitalul Municipal Câmpina și au făcut vaccinul anti-covid de la Pfizer.

- Publicitate -

Acolo, situația s-a schimbat dramatic. Mama a leșinat acolo imediat după vaccin. A trebuit să stea vreo oră și jumătate la spital, până și-a revenit, să poată pleca spre casă.

Din momentul acela mama nu a mai putut să mănânce nimic. Starea ei s-a agravat și pe 6 martie am chemat ambulanța.

Atât mama, cât și tatăl meu au ajuns prima dată la spitalul județean de urgență din Ploiești, apoi au fost transferați la Movila (n.r. secția de boli infecțioase a spitalului județean) unde au stat o zi sau două apoi au ajuns din nou la județean, dar la secția de terapie intensivă.

Cum e viața la periferia Ploieștiului

La marginea Ploieștiului, în cartierele Mimiu, Bereasca, Mitică Apostol și Râfov, viața arată diferit față de ceea ce întâlnim în zonele centrale. Fiecare cartier...
- Publicitate -

Mama a murit pe 18 martie, la ora 15:40, iar tata pe 19 martie, la ora 6,30 dimineața. Pe certificatele de deces apare covid.

Sora mea, vaccinată cu prima doză din AstraZeneca, este la terapie intensivă în stare gravă.”

Fiul victimelor susține că în urma tragediei îi sfătuiește pe cei care vor să se vaccineze să-și facă testul covid înainte de administrarea serului.

- Publicitate -

VIDEO

Ai o informație sau imagini interesante pentru o știre?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Cum ți se pare subiectul?

5 COMENTARII

  1. ”Înainte de a face vaccinul, cei doi s-au simțit mai rău, fiind răciți.” Pai, daca erau raciti, ce-au cautat sa se vaccineze? Nici vaccinul antigripal nu se face daca omul e racit. N-au consultat medicul de familie, care le-ar fi recomandat sa se reprogrameze.

  2. au căutat să se vaccineze pentru că presa spune că e eficient și sigur și multe alte bălării. persoana care i-a vaccinat trebuia să pună întrebările de rigoare….

  3. OAMENI BUNI NU SANT CONTRA VACCINARILOR DAR SANTETI PROSTI ..DACA CEI CARE FABRICA ACEST VACCIN NU I-S IA NICI UN FEL DE ANGAJAMENT NICI EDILII DIN ROMANIA SI SPUN CA ESTE EXPERIMENTAL DEOCAMDATA DAR SANTETI COBAI FACETI VACCINUL DIN PROPRIE INITIATIVA SI DACA MURITI NU ESTE NIMENI VINOVAT DECAT VOI PERSONAL CA ATI SEMNAT .DOAMNE IARTAMA .AM FACUT TOATE VACCINURILE CARE SAU FACUT O DATA DAR ACUM NU ASI MAI FACE NICI UNA ..NIMENI NU MAI RASPUNDE NICI CHIAR PRODUCATORII PENTRU EFICACITATE DEOCAMDATA ESTE EXPERIMENTAL .

  4. oamenii sa mai termine cu „raceala” si daca au simptome, sa se gandeasca prima data la posibilitatea infectarii cu covid.
    atat timp cat iti negi simptomele, nu faci decat sa te pui constient in pericol.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

Provocarea Observatorul Prahovean

Doctor bun

„Am ajuns paralizat la SJU și am plecat pe picioarele mele”

Observatorul Prahovean continuă campania „Doctor bun”  dedicată medicilor apreciați...

Expunerea la soare fără protecție, risc major pentru sănătatea pielii

O singură arsură solară poate avea consecințe pe termen...

Medicul Carmen Ionică m-a salvat după un diagnostic greșit”

Observatorul Prahovean continuă campania „Doctor bun” dedicată medicilor apreciați...
- Publicitate -

Antreprenori de succes

Povestea Alltur, afacerea construită de antreprenorul Liviu Cîrstea

Alltur este un nume cu rezonanţă pe piaţa agenţiilor...

La Bucov, AlpAccess vopsește piese pentru Stația Spațială

AlpAccess este un nume cu rezonanță în domeniul vopsitoriei...

Povestea antreprenorului care extrage parfumul din Ținutul Stejarilor

În Ținutul Stejarilor, acolo unde liniștea naturii vindecă sufletul,...
- Publicitate -

Exclusiv

Cum e viața la periferia Ploieștiului

La marginea Ploieștiului, în cartierele Mimiu, Bereasca, Mitică Apostol...

Instanța refuză prescripția în dosarul fraudei electorale de la Ciorani

Curtea de Apel Ploiești s-a pronunțat într-o încheiere cu...

Golire parțială și controlată a lacului de acumulare Paltinu

Specialiștii Apelor Române au început golirea parțială și controlată...

Ce trebuie să facă locatarii din Ploiești pentru a avea căldură de la Termo

Începând de luni, 29 septembrie, operatorul Termo Ploiești poate...

Când începe furnizarea de căldură la blocurile din Ploiești

Termo Ploiești a început, de vineri, livrarea de căldură,...
- Publicitate -

Știri noi

Circulația pe Transalpina, închisă din nou din cauza vremii

Circulația pe Transalpina a fost  suspendată începând de joi,...

Dâmbu și-a schimbat culoarea în albastru marin. Nu e curat, e doar poluat

Un caz de poluare evidentă ne-a fost semnalat pe...

Când se va deschide circulația pe Centura Mizil

Cu o lungime de 7,4 km și cu intersecții...

Crește riscul de inundații și viituri în Prahova. Cod portocaliu

Hidrologii au modificat avertizarea emisă ieri care viza râurile...

Ce poți face în primul weekend din octombrie în Prahova

Toamna prinde viață în județul Prahova printr-o serie de...
- Publicitate -

Emisiuni

Tu când ai auzit ultima oară pe cineva vorbindu-ți exact ”ca pe internet”?

De ce ”se ceartă ca la ușa cortului” premierul...

Garda de Mediu amendează ploieștenii pentru iarba uscată. Poluatorii scapă!

Garda de Mediu Prahova a amendat Primăria Ploiești cu...

SGU Ploiești primește 70 de bani/mp/lună de spațiu verde

Dragoș Măchițescu, directorul SGU Ploiești, a fost invitatul lui...
- Publicitate -

Vox Publica

Oradea a inaugurat parcare cu 516 locuri. La Ploiești…

Marți, 30 septembrie 2025, la Oradea, în apropierea Spitalului...

Afișe otrăvite anti-Polițeanu. Poliția încă ”cercetează”

Săptămâna trecută, mai precis în noaptea dintre 25 și...

Republica Moldova a spus PAS Moscovei

Republica Moldova a spus PAS Moscovei și a făcut...
- Publicitate -

Pe aceeași temă

Cum e viața la periferia Ploieștiului

La marginea Ploieștiului, în cartierele Mimiu, Bereasca, Mitică Apostol...

Instanța refuză prescripția în dosarul fraudei electorale de la Ciorani

Curtea de Apel Ploiești s-a pronunțat într-o încheiere cu...

Golire parțială și controlată a lacului de acumulare Paltinu

Specialiștii Apelor Române au început golirea parțială și controlată...

Ce trebuie să facă locatarii din Ploiești pentru a avea căldură de la Termo

Începând de luni, 29 septembrie, operatorul Termo Ploiești poate...
- Publicitate -

Când începe furnizarea de căldură la blocurile din Ploiești

Termo Ploiești a început, de vineri, livrarea de căldură,...

Mașină blocată în trafic și distrusă la Șirna. Reacția Poliției

Incident grav în Prahova. Mai multe persoane au blocat...