- Publicitate -

Elena Udrea, eliberată condiționat. Decizia nu este definitivă

Judecătorii din Ploiești au admis astăzi, 1 iulie, cererea de eliberare condiționată a Elenei Udrea. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs în termen de trei zile. Rămâne de văzut dacă procurorii DNA vor formula apel împotriva decizii pronunțată marți de judecători.

Fostul ministru al Turismului a primit decizia magistraților la Spitalul Județean de Urgență Ploiești, acolo unde a ajuns duminică, fiind supusă unei intervenții chirurgicale de îndepărtare a fierei.

- Publicitate -

Elena Udrea a a executat 3 ani și 9 luni din condamnarea de 6 ani în dosarul Gala Bute. Procurorii DNA au acuzat-o de luare de mită, abuz în serviciu și tentativă de deturnare a fondurilor europene.

Decizia instanței:

Solutia pe scurt: În temeiul art. 587 Cod procedură penală, cu aplicarea art. 59 din Codul penal din 1969 şi art. 5 Cod penal, admite cererea de liberare condiţionată formulată de persoana condamnată Udrea Elena Gabriela. Dispune liberarea condiţionată a persoanei condamnate Udrea Elena Gabriela, în prezent deţinută în Penitenciarul de Femei Ploieşti – Târgşorul Nou, din executarea pedepsei de 6 ani închisoare aplicată prin sentința penală nr. 116/27.05.2025 a Tribunalului Prahova, Mandat de executare a pedepsei închisorii nr. 130/17.06.2025 emis de Tribunalul Prahova, dacă nu este arestată în altă cauză.

- Publicitate -

Se atrage atenţia asupra dispoziţiilor art. 61 din Codul penal din 1969 privind efectele liberării condiţionate, respectiv cu privire la faptul că pedeapsa se consideră executată dacă în intervalul de timp de la liberare şi până la împlinirea duratei pedepsei, 28.08.2027, persoana condamnată nu a săvârşit din nou o infracţiune, precum şi la consecinţele la care se expune dacă comite din nou o infracţiune în acest termen.

În temeiul 275 alin. (3) Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestație în termen de 3 zile de la comunicare, în temeiul art. 587 alin. (3) Cod procedură penală

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

  1. Sa-i dea drumul….dar banii ? A fost recuperat prejudiciul ?? Sau doar s-a „racorit” putin, dar a pastrat banii. Ca asa…s-ar putea sa le dea idei si altora.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

„Vom muri de foame”: fermierii avertizează că acordul Mercosur poate distruge agricultura României

Sâmbătă, 17 ianuarie 2025, Uniunea Europeană a semnat cu...

Etajul ilegal de la White Tower, încă în picioare. Cum explică Primăria Ploiești situația

La aproape doi ani de la descoperirea neregulilor, etajul...

Primăria blocată total în comuna Lapoș, Prahova, după un dosar de corupție: „Nu mai are cine să lucreze”

Comuna Lapoș a ajuns într-o situație fără precedent în...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -