- Publicitate -

Părinți revoltați în ceea ce privește admiterea la creșele din Ploiești. „Ne-am luat o mare palmă peste ochi!”

Mai sunt doar câteva zile până la începutul unui nou an școlar și foarte mulți ploieșteni se plâng de faptul că nu știu dacă ai lor copii au fost admiși sau nu la creșele din  oraș. „Am așteptat cu sufletul la gură repartițiile și ne-am luat o mare palmă peste ochi. Acesta este tratamentul general, din păcate. Nici până azi (n.r. 1 septembrie) nu știu dacă fiica mea a fost acceptată ori ba”, ne-a relatat, revoltată, o mămică.

Problema admiterii copiilor la creșele din Ploiești este una veche. În oraș funcționează 6 creșe de stat, administrate de Centrul de Creșe, aflat în subordinea Consiliului Local.

Părinții au fost purtați pe drumuri luni de zile, fără a li se spune concret dacă vor prinde sau nu un loc la o creșă de stat.

Scandalizați, aceștia au susținut că nu li se pare normal ca listele cu micuții admiși să nu fie făcute publice în condițiile în care cursurile încep la 1 septembrie.

Citește și: „Este o bătaie de joc!” Sute de părinți, revoltați din cauza faptului că nu știu dacă vor prinde loc pentru copii la creșele din Ploiești

Am fost să întreb și eu, ca alte sute de părinți, de lista cu repartizarea pe creșe, listă care știam că este gata. Răspunsul standard: se va afișa! Pe site apare un document prin care suntem invitați la o ședință cu părinții. Întrebarea mea este: au avut loc toți copiii? Ne vom îmbulzi pe 1, adică astăzi, ca să aflăm asta. Mergem la serviciu, pe nimeni nu interesează. Situația este penibilă. Nu am mari așteptări că se va acorda vreun respect față de lista inițială de înscrieri. Tot posibilul să mă trezesc cu copilul „pe afară”, a spus, dezamăgită, o altă mămică. 

Am încercat, de mai multe ori, să aflăm și un punct de vedere al conducerii Centrului de Crește Ploiești. Fără succes, însă. La primele ore ale dimineții, telefonul disponibil pentru oferirea de informații …este închis!

 

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Sondaj Observatorul Prahovean

Exclusiv

Aproape 300 de arbori uscați pe DN 1D, în Prahova. Instituțiile se notifică, pericolul rămâne

Observatorul Prahovean continuă să atragă atenția asupra unui pericol...

Protest la Uzina Mecanică Plopeni. Angajații amenință cu oprirea activității [FOTO-VIDEO]

Aproximativ 100 de persoane protestează luni dimineață, 27 iulie...

Provocarea Observatorul Prahovean

Știri noi