- Publicitate -

Curtea Internaţională de Justiţie de la Haga obligă Rusia să înceteze imediat focul în Ucraina

În această seară, Curtea Internaţională de Justiţie de la Haga a decis, cu 13 voturi pentru și 3 împotrivă, ca Rusia să înceteze imediat războiul din Ucraina.

Potrivit hotărârii adoptate, Rusia trebuie să suspende toate operațiunile militare de pe teritoriul Ucrainei.

- Publicitate -

Citește și Primele declarații oficiale ale Rusiei despre o posibilă încetare a focului în Ucraina: ”Există speranțe pentru un compromis”

De asemenea, și Ucraina nu mai trebuie să acționeze pentru continuarea conflictului militar.

Decizia vine ca urmare a solicitării Ucrainei de încetare imediată a focului, autoritățile de la Kiev acuzând Rusia de încălcarea Convenţiei din 1948 privind genocidul.

- Publicitate -

UPDATE Reacția președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, potrivit hotnews.ro:

”Ucraina a obținut o victorie deplină în procesul împotriva Rusiei de la Curtea Internațională de Justiție. CIJ a ordonat oprirea imediată a invaziei. Ordinul este obligatoriu, conform Dreptului internațional. Rusia trebuie să se conformeze imediat. Ignorarea ordinului va izola și mai mult Rusia”.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -