Guvernul a aprobat în această seară ordonanța privind noile tarife pentru populație la energie electrică și gaze naturale care vor intra în vigoare la 1 februarie și vor fi valabile până la 1 aprilie.
Premierul Nicolae Ciucă a anunțat că de la 1 februarie consumatorii casnici vor plăti 0,8 lei / kwh, respectiv 0,31 lei pe kwh, indiferent cât consumă.
- Publicitate -
Citește și OUG pentru facturile la energie și gaze generează tensiuni între PSD și PNL – UPDATE
Dacă un client, persoană fizică, va consuma cel mult 500 de kilowați lunar, respectiv 300 de metri cubi lunar la gaze naturale, atunci va plăti și mai puțin, adică 68 de bani pentru energia electrică și circa 22 de bani pentru gaze naturale.
- Publicitate -
În schimb, pentru consumatorii non casnici, IMM-uri și industria alimentară prețurile au fost plafonate la 1 leu pe kwh energie electrică și 0,37 bani kwh la gaze naturale.
