Elevii de gimnaziu, dar și cei de liceu care învață în altă localitate decât cea de domiciliu vor avea transport gratuit și pe perioada examenelor naționale de Evaluare Națională și Bacalaureat.
Până acum, elevii de clasa a XII-a și cei de clasa a VIII-a nu primeau transport gratuit pe perioada examenelor, pentru că acestea se desfășoară în vacanță, iar Legea Educației prevedea că transportul este gratuit doar pe perioada cursurilor școlare, notează edupedu.ro.
Potrivit unei prevederi din Legea Educației, publicată în Monitorul Oficial pe 15 ianuarie, modificările se aplică începând cu anul școlar viitor, adică din toamna lui 2026.
În cazul în care nu există servicii de transport public, elevii vor primi o sumă forfetară lunară, al cărei cuantum se stabilește anual.
