Elevul de 15 ani, de la o școală din Târgu Mureș, care și-a bătut diriginta până a băgat-o în spital, a fost examtriculat. Acesta se poate reînscrie în următorul an, însă la o altă școală.
Un incident șocant a avut loc la Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”, în urmă cu câteva zile.
Un elev de clasa a VIII-a a făcut scandal în timpul unei ore, a arătat gesturi obscene cadrului didactic, ba chiar și-a aprins o țigară. Polițiștii au venit la școală și l-au dus pe elev la sediu, unde l-au amendat cu 500 de lei. Când a revenit la unitatea de învățământ, supărat pe situație, individul, chiar în prezența mamei sale, a luat-o la bătaie pe profesoară, femeia ajungând la spital. Individul a fost reținut pentru 24 de ore, fiind cercetat în stare de libertate pentru lovire și alte violențe.
După o suspendare de 5 zile, Conducerea Colegiului Național „Alexandru Papiu Ilarian” Târgu Mureș a dispus exmatricularea elevului.
Citește și: Elevul de 15 ani care și-a lovit cu pumnii și picioarele diriginta, suspendat pentru cinci zile
„În urma cercetărilor efectuate, luând în considerare toate aspectele relevante în desfășurarea evenimentelor și ținând seama de prevederile legale, s-a luat hotărârea exmatriculării elevului cu drept de reînscriere, în anul școlar următor, în altă instituție de învățământ”, au informat reprezentanții liceului.
Potrivit directorului unității de învățământ, profesoara Cristina Ligia Someșan, „şcoala închide o ușă în fața atitudinilor lipsite de normalitatea, care ar trebui să guverneze școala românească”. Elevul de 15 ani se va putea reînscrie, în anul școlar următor, dar într-o altă unitate de învățământ.
