- Publicitate -

Test de perspicacitate: Câte ”gunoaie” sunt în această imagine?

Ploiești – zona Moș Crăciun, strada Gheorghe Grigore Cantacuzino. Marți, ziua în care cei care colectează selectiv scot sacii cu deșeuri în fața porților, în așteptarea mașinilor de la salubritate.

Până aici… nimic anormal, chiar dacă estetica are de suferit. Să zicem că pentru o cauză nobilă, în tentativa de a deveni din ce în ce mai civilizați.

- Publicitate -

Fiind vară, o perioadă în care ne mai relaxăm și noi, sperăm că și dumneavoastră, am zis să facem împreună acest test de perspicacitate, încercând să numărăm gunoaiele dintr-o imagine trimisă de un cititor.

Și cum nu ne apucăm să numărăm ce se află în saci, numărăm mai ușor sacii și alte ”recipinete de gunoi”. Nouă ne ies socotelile cam așa: în plan apropiat – 2 saci lila, în plan îndepărtat un sac (gri), unul lila și un Porsche. Deci…5.

- Publicitate -

Privind cu atenție, se poate observa că unul dintre saci a fost pus pe capota mașinii, probabil chiar de către cel care locuiește la acea poartă, eventual de un trecător sătul de nesimțirea evidentă în acest caz.

Nu știm exact dacă socotiți diferit de logica noastră, dar această logică ne spune că nu poți să socotești altfel Porscheul, atât timp cât este parcat astfel încât să blocheze trotuarul, poarta unui cetățean, plus o jumătate de bandă de circulație pentru autovehicule.

Dacă vă ies altfel calculele, așteptăm cu viu interes să ne contraziceți cu argumente.

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

Comentariile sunt închise.

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -