Trotuarele mai multor străzi din Ploiești au fost sparte în ultimele luni pentru trecerea în subteran a cablurilor întinse pe stâlpi.
Ordinul de începere a lucrărilor a fost emis în data de 08.11.2022, iar de atunci și până în prezent trotuarele mai multor străzi din oraș au fost tăiate, sparte și săpate.
În unele zone, muncitorii au și astupat șanțurile, însă, spre nelămurirea multor cetățeni, nu toate cablurile au fost îngropate.
Citește mai multe detalii aici: Cablurile din Ploiești au rămas pe stâlpi, chiar dacă Primăria a anunțat îngroparea lor
Primăria Ploiești a precizat într-un punct de vedere transmis redacției că obligația trecerii în subterani a cablurilor care au rămas pe stâlpi în zonele în care au fost executate lucrări le revine firmelor de telecomunicații.
Punctul de vedere al Primăriei Ploiești
„Operatorii de cabluri de comunicație au fost notificați să execute de urgență, în paralel cu lucrările care se execută la proiectele „Eficientizare consumuri energetice în municipiul Ploiești – Sistem iluminat public în municipiul Ploiești traseu tramvai 102: strada Găgeni – Șoseaua Nordului – Soseaua Vestului – strada Libertății – (Gara de Vest)”, cod SMIS 122010 și „Eficientizare consumuri energetice în municipiul Ploiești – *Sistem iluminat public traseu tramvai 101: Bulevardul Republicii – strada Gheorghe Doja – strada George Coșbuc
– strada Ștefan Greceanu – strada Nicolae Bălcescu – strada Ștefan cel Mare – strada Democrației – Gara de Sud” cod SMIS 124852, lucrări de coborâre în subteran a cablurilor pe care le dețin (care în prezent sunt montate aerian, pe stâlpii din proprietatea SDEE Electrica și TCE Ploiești) și montare (pe cheltuiala acestora) de camere de tragere (necesare intervenților de urgență);
La data prezentei adrese, operatorii de cabluri de comunicație execută lucrări de montare în subteran a suportului pentru cablurile de comunicație (țevi de protecție), urmând ca operațiunea de migrare a cablurilor de comunicație în subteran să fie finalizată în termen de maxim trei luni de la finalizarea lucrărilor la cele două proiecte menționate mai sus (migrarea cablurilor de comunicație în subteran se va finaliza până pe data de 15.03.2024).
