- Publicitate -

Doamna Robertaaa, hipsterii înfierbântaţi îşi fac de cap!

cristina enache presedinte tdl ploiestiDragă coleg Iulian Bădescu, primar al Ploieştiului prin Graţia Divină,
Te anunţ încă de la început că acest text este unul istoric. El este dovada clară a faptului că, în ciuda aparenţelor, atât eu, cât şi colegii mei de la Observatorul, te apreciem. Te stimăm. Şi ştim să facem zid în faţa ta pentru a te apăra atunci când eşti lovit pe nedrept.

Astăzi am constatat că eşti ţinta unui atac mârşav sub forma unei scrisori deschise din partea “Tineretului Democrat Liberal Ploieşti” şi am luat foc! Să fie clar: atacurile mârşave împotriva ta sunt exclusivitatea noastră!!! Şi n-o să lăsăm pe nimeni, niciodată!, să ne răpească acest drept câştigat cu greu încă din primul moment în care ai fost declarat primar ales de către Autoritatea Electorală. Aşadar, nu-ţi mai chinui negrul să-ţi aducă repede smartfonul ca să citeşti acuzele nefondate ale hipsterilor înfierbântaţi ai Robertei, pentru că nu e cazul. Mă ocup eu de răspuns!

- Publicitate -

Răspuns meu deschis către Tineretul Democrat Liberal Ploieşti şi doamna/domnişoara Cristina Enache, despre care am aflat, dificil, că e şefa lor
Domnilor tineri democraţi şi liberali din Ploieşti. Zilnic vă caut de vreun an şi jumătate încoa şi nu v-am găsit. Credeam că nu existaţi nici voi, nici “seniorii” voştri. Şi acum mai cred asta, pentru că eu, Mişu, un ziarist subiectiv, m-am uitat pe cărţile voastre de muncă şi v-am găsit angajaţi, în mare parte, în funcţii plătite din buzunarele noastre, ale “contributorilor” la bugetul de stat. Adică am constatat fără să mă mir că, deşi aparent sunteţi în opoziţie, vă hrăniţi discret din anumite cartilagii ale ciolanului puterii. Dacă nu mă credeţi, uitaţi-vă la ce job-uri au şefii voştri de la TDL sau colegii voştri din aparatul de conducere al PDL Prahova. Am zis!
Pentru că eu, Mişu, subiectiv fiind, îmi permit să fiu şi obiectiv când vă prezentaţi în faţa publicului cu o Scrisoare Deschisă adresată Primarului, redactată într-un mod nerecunoscător, iată răspunsurile pe care le aşteptaţi:
Acuza falsă 1: “A crescut cu 25% preţul biletelor RATP Ploieşti”
Răspuns adevărat 1: Fals! Domnul Primar Bădescu VREA SĂ CREASCĂ preţurile biletelor cu 25% dar nu ale RATP, ci ale SC Transport Călători Express SA! În acelaşi timp, conform aprecierilor noastre, acum un an şi jumătate a păstrat în funcţiile din “aparatul primăriei” plătit din buzunarele “contributorilor” peste 60% dintre membrii PDL care se temeau pentru serviciul lor. Cum credeţi că ar fi putut să facă asta fără majorări de tarife, nerecunoscători mici?

Acuza falsă 2: “Majorarea cu 43% a tarifului gigacaloriei”
Răspuns adevărat 2: Fals! Deci Domnul Primar nu a majorat tariful gigacaloriei, a sistat plata subvenţiei! Dar nu înţeleg ce-i reproşaţi, în fond? Iulian Bădescu a avut grijă ca şi voi, cerberii democraţi liberali, să treceţi cu bine peste iarna asta. Ia faceţi un efort minimal şi întrebaţi la seniori în cadrul unei şedinţe organizate statutar: ale cui firme de la PDL Prahova?, controlate de cine?, cu ce obiect de activitate?, fac acum cifre de afaceri cu primăria Ploieşti cum nici nu visau să facă vreodată pe mandatul lui Volosevici. Cum care Volosevici? Ăla de l-au extirpat dintre ei ca pe o măsea stricată. Sau voi eraţi prea tineri atunci?

- Publicitate -

Acuza falsă 3: „Adăugarea unei taxe pentru locul de parcare din faţa blocului”
Răspuns adevărat 3: Falş, falş, falş!
De trei ori falş! Nu se adaugă o taxă pe locul de parcare! Se oferă posibilitatea oricărui ploieştean care stă la bloc să aibă propriul loc de parcare! Este evident că acest lucru îl vor înţelege şi cel puţin jumătate dintre consilierii locali care vă reprezintă cu atâta cinste în “legislativul” domnului primar Bădescu pe care încercaţi acum să-l împroşcaţi cu invective! Facem pariu? Înainte de a intra în jocul meu, întrebaţi-o pe doamna Roberta şi dânsa vă va explica extrem de clar cât de benefică e hotărârea, măi cârlanelor şi cârlanilor simpatici! De exemplu, ia vedeţi cum a stat treaba cu vânzarea terenului de la Interex? Ce năzbâtie i-a lovit pe colegii voştri de i-au oferit acestui om pe care îl huliţi, primarul Bădescu, majoritatea de care avea nevoie ca să treacă hotărârea buclucaşă.

Acuza falsă 4: “ZERO străzi asfaltate până în acest moment”
Răspuns adevărat 4:
Incredibil de fals! De vină nu e Bădescu! E Volosevici! Păi ce să asfalteze, mă mânjilor? Voi nu ştiţi că a asfaltat Volosevici tot ce se putea? Şi unde nu se putea, a tocat tot Volosevici, tot ilegal, toţi banii? Băăăi, reveniţi-vă! De unde să mai facă bietul Bădescu buget de asfaltări când nu mai are bani nici măcar să-i pună pe ăia să repare străzile aflate în garanţie moca?!? Nu mă credeţi? Întrebaţi-i pe colegii voştri seniori de ce un an şi jumătate nu au scos măcar o vocabulă pe această temă!

Acuză falsă 5: “Blocarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor”
Răspuns adevărat 5: Fals! I
arăşi umblaţi cu intoxicări. Nu mai vor beneficiarii! Adică proprietarii! Aşa cel puţin reiese din nenumăratele interpelări făcute pe această temă de colegele voastre din consiliul local: Paulica Drăguşin, Marilena Stanciu, Cătălina Bozianu şi simpaticii domni Costel Horghidan, Gh. Sârbu şi nu mai ştiu cum… Bolocan. Dacă aţi fi discutat cu dânşii, aţi fi aflat acest adevăr şi nu l-aţi mai acuzat pe nedrept acum pe primarul Bădescu.

- Publicitate -

Acuză falsă 6: O mie de locuinţe (250 în fiecare an de mandat) pentru tinerele familii/ Am vrea să le vedem şi noi pe cele 250 din acest an de mandat.
Răspuns corect 6: Măi hoţomanilor, abia acum m-am prins!
A trecut un an şi juma’ de mandat! Deci trebuiau construite 250 plus jumătate din 250 de locuinţe, pişicherilor. Date fiind împrejurările cumplite în care aţi aderat la doctrina Robertei, înţeleg interpretarea pe care o daţi aritmeticii. Însă nu înţeleg de ce îl acuzaţi pe domnul Iulian Bădescu: dânsul a promis, dar voi l-aţi stimulat intelectual sau administrativ prin vreo moţiune, ceva? Bagabonţilor mici care sunteţi!

La final, am văzut că aţi vrut să-i aplicaţi domnului primar o perversă mai ceva ca pe Târgu Ocna şi n-am mai putut rezista psihic. Pensia Municipală şi demisia! Hooo! Până aici! Basta! Ce credeţi voi că e primarul Iulian Bădescu, mă golanilor? Roşia Montană?!? Având în vedere ce am spus la răspunsurile corecte de mai sus, mai ales la punctele 1 şi 2, vă pun fireasca întrebare: aţi consultat-o înainte pe doamna Roberta Anastase? Păi unde mai găseşte pedeleul aşa o pâine caldă de om cum e primarul Iulian Bădescu măi… hipsterilor?!? Că m-aţi şi indignat!

PS-urile mele:
1.Foarte important de precizat că toate rândurile al căror autor sunt pot fi interpretate, integral sau pe silabe, drept pamflet. Depinde de gustul şi nervii cititorului.
2. Pentru doamna/domnişoara Cristina Enache: Am aflat săpând din greu că dumneavoastră sunteţi şefa TDL Ploieşti. Felicitări şi curaj! Era, totuşi, bine dacă însoţeaţi comunicatul şi de o poză mai “office” ca să vă cunoască lumea mai bine. M-am văzut nevoit să o folosesc pe asta de pe facebook-ul dvs. Sper că nu vă supăraţi, dar altfel eram obligat să o pun pe aia în care încerca cineva să vă pună coarne.
3. Pentru doamna Roberta Anastase: Vă rog să fiţi mai atentă de acum la ce scăpări au juniorii dumneavoastră că uite, e păcat ca atâta muncă şi migală consumate ca să mimaţi opoziţia la Ploieşti să fie stricate dacă ăştia mici îl supără rău pe Iulian.
4. Pentru Primarul Iulian Bădescu: colega, mulţumesc…, şi… cu plăcere, şi… altă dată, pentru că exişti şi mi-ai oferit posibilitatea de a redacta absolut necenzurat această capodoperă.
5. Pentru cititorii Observatorului: Scrisoarea deschisă a TDL Ploieşti în forma brută şi brutală:

- Publicitate -

“Scrisoare deschisă către Primarul Municipiului Ploieşti domnul Iulian Bădescu

Domnule Primar,
Zilnic asistăm la un adevarat spectacol al cărui protagonist sunteţi, împreună cu consilierii locali USL. Zilnic suntem bombardaţi de hotărâri de consiliu prin care băgaţi mâinile în buzunarele noastre, ale ploieştenilor, ale contributorilor la bugetul local.

Pentru că noi, tinerii, suntem încă lucizi şi nu uităm platformele electorale cu care vă prezentaţi în faţa noastră (o platformă penibilă fie vorba între noi), vom încerca să bifăm realizările domniei voastre de la începutul mandatului până în prezent:

- Publicitate -

Promisiunea 1.: Gratuitate pe mijloacele de transport în comun.
Realizare: Creşterea cu 25% a preţului biletelor R.A.T.P. Ploieşti.

Promisiunea 2.: Subvenţionarea de la 20% până la 90% a preţului gigacaloriei.
Realizare: Majorarea cu 43% a tarifului gigacaloriei.

Promisiunea 3.: Îmbunătăţirea şi extinderea locurilor de parcare.
Realizare: Adăugarea unei taxe pentru locul de parcare din faţa blocului.

- Publicitate -

Promisiunea 4.: Reparaţia şi asflatarea străzilor la standarde europene.
Realizare: ZERO străzi asfaltate până în acest moment.

Promisiunea 5.: Reabilitarea termică a blocurilor.
Realizare: Blocarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor.

Promisiunea 6.:  O mie de locuinţe (250 în fiecare an de mandat) pentru tinerele familii.
Am vrea să le vedem şi noi pe cele 250 din acest an de mandat.

- Publicitate -

Acestea sunt doar câteva din promisiunile fără acoperire făcute în campanie electorală în urma căreia aţi căştigat mandatul de Primar al Ploieştiului.
De pensia municipală se mai aude ceva?
În urma celor enumerate mai sus, Tineretul Democrat Liberal vă solicită un punct de vedere care să conţină soluţii viabile la problemele din Ploieşti, probleme create de administraţia USL din care faceţi parte!
De asemenea, vă solicităm să faceţi propria analiză asupra activităţii dumneavoastră şi, cine ştie, poate vă daţi demisia! Astfel veţi putea bifa o mare realizare: scurtarea chinului ploieştenilor!”

Tineretul Democrat Liberal
Ploieşti

 

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -