- Publicitate -

Parcare contra-cost la blocurile din Ploiești. Cât vor fi tarifele

Data:

Lasă un comentariu

Rezervarea locurilor de parcare de la bloc se va face contra-cost la Ploiești. Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Ploiești din 30 septembrie figurează noul regulament de înființare, atribuire și folosire a locurilor de parcare de la bloc.

- Publicitate -

Subiectul legat de instituirea unor tarife și de atribuire a parcărilor de la bloc în Ploiești a generat numeroase dezbateri.

Propunerea nu a fost îmbrățișată de mulți ploieșteni care au susținut că înainte de a fi demarat un astfel de proiect ar trebui ca municipalitatea să găsească o soluție pentru asigurarea unui număr suficient de locuri de parcare în zonele rezidențiale. (Detalii AICI)

La finele lunii septembrie, pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Ploiești figurează, însă, proiectul privind aprobarea noului regulament de înființare, atribuire, folosire, organizare și funcționare a locurilor de parcare, în parcările reședință și de domiciliu din municipiu.

Se scumpește parcarea la Ploiești. 4 lei/oră/loc de parcare

Tarifele pentru parcările publice cu plată din Ploiești vor fi majorate. Proiectul de hotărâre figurează, la finele lunii septembrie, pe ordinea de zi a...
- Publicitate -

Astfel, atribuirea locurilor de parcare, în parcările de reşedință şi de domiciliu, conform noului regulament, ar urma să aibă loc etapizat în funcție de infrastructura existentă şi de posibilitățile de amenajare ale Primăriei Municipiului Ploieşti.

Cât va costa parcarea la bloc

Proiectul de hotărâre prevede și tarifele de bază practicate pentru folosința parcării în funcție de reședință/domiciliu, tarifele urmând să fie stabilite în funcție de zona de fiscalitate.

  • Zona A – 600 lei/an
  • Zona B – 500 lei/an
  • Zona C – 400 lei/an
  • Zona D – 300 lei/an

Plata tarifelor de parcare ar urma să fie efectuată ulterior emiterii permisului de parcare

- Publicitate -
  • fie prin numerar la casieria Primăriei Ploiești
  • fie prin transfer bancar în contul de trezorerie

Drept de folosire exclusivă a parcării în anumite intervale orare

Locurilede parcare vor putea fi utilizate în baza unui permis de parcare cu valabilitatea de un an de la data emiterii, cu posibilitatea de prelungire.

Permisul de parcare, conform proiectului propus, dă dreptul de folosire exclusivă a locului de parcare în intervalul orar 16.00 – 08.00 a zilei următoare, de luni până vineri.

În intervalul orar 08.00 – 16.00, de luni până vineri, posesorul permisului poate folosi gratuit locul de parcare pentru care i-a fost eliberat permisul și poate să-l utilizeze în măsura în care nu este ocupat.

Se scumpește parcarea la Ploiești. 4 lei/oră/loc de parcare

Tarifele pentru parcările publice cu plată din Ploiești vor fi majorate. Proiectul de hotărâre figurează, la finele lunii septembrie, pe ordinea de zi a...
- Publicitate -

Pentru zilele de sâmbătă și duminică, dar și în zilele de sărbătoare legală, titularul permisului de parcare are drept de folosire exclusivă a locului de parcare.

Parcare gratuită pentru persoanele cu handicap

Persoanele beneficiare ale Legii 448/2006, privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap sau reprezentanții legali ai acestora, pot beneficia de acces gratuit în parcările care fac obiectul actualului Regulament, în limita locurilor special amenajate, cel puțin 4% din numărul total al locurilor de parcare, dar nu mai puțin de două locuri.

Locurile destinate persoanelor cu dizabilități pot fi utilizate doar de către persoanele îndreptățite care dețin și au afișat cardul – legitimația eliberată de autoritățile competente.

- Publicitate -

Cum vor fi atribuite locurile de parcare

Potrivit aceluiași regulament, care se va afla în dezbatere la ședința Consiliului Local Ploiești, atribuirea locurilor de parcare se va face etapizat, în funcție de infrastructura existentă și de posibilitățile de amenajare.

Conform regulamentului, parcarea autovehiculelor în parcările reședință și de domiciliu este permisă numai pe baza unui permis de parcare, document emis de compartimentul de specialitate din cadrul Primăriei Ploiești.

  • se atribuie câte un loc de parcare pentru fiecare unitate locativă la domiciliu/reședința solicitantului, cu excepția persoanelor fizice care dețin locuri de parcare/garaje în proprietate sau folosință, în ordinea cronologică a depunerii cererilor, la tariful de bază
  • în situația în care numărul de solicitări depășește numărul de locuri amenjate în parcarea de reședință și de domiciliu se atribuie câte un loc de parcare pentru fiecare unitate locativă în limita locurilor disponibile, în ordinea cronologică a depunerii cererilor
  • în cazul în care numărul de solicitanți este mai mic decât numărul de locuri de parcare amenajate se pot atribui locuri de parcare și pentru ceilalți solicitanți din imobilele apropiate care nu au primit locuri de parcare de reședință și de domiciliu, la tariful de bază sau se poate atribui un al doilea loc de parcare pentru aceeași unitate locativă, în ordine cronologică a depunerii cererilor, cu condiția achitării unor tarife cu 50% mai mari decât tariful de bază.

Ai o informație sau imagini interesante pentru o știre?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Cum ți se pare subiectul?

2 COMENTARII

  1. Super! In cazul in care prind loc, dupa ce isi vor da ei la toate pilele, abia astept sa actionez primaria in instanta daca imi voi gasi masina distrusa de copaci de exemplu, in timpul vijeliilor. Pentru ca incasarea de bani vine si cu responsabilitati, nu-i asa? Dar la fel ca si in cazul tramvaielor, nu va trece acest proiect in veci de Consiliul Local.

  2. Prevăd ca vor aparea mulți posesori de certificat de handicap. Aici vad o buba. Cui se da? Ce handicap au? Sper ca grav, fara mana, picior, nedeplasabil…etc.
    Noi avem unii sănătoși tun prin zona, care au luat pe baza unor certificate ale bunicilor, neamurilor. Si nici măcar nu stau la adresa aceasta, ca sa beneficieze de loc. M-as uita maiatent la asta.
    Și bineînțeles, ce fac când e locul meu ocupat? Exista serviciu de ridicare masini? Sun si vin sa rezolve. Dacă tot plătesc, sa știu cum funcționează.
    Dacă îmi ia un vecin locul în intervalul în care poate parca oricine, cum fac?

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

Provocarea Observatorul Prahovean

Doctor bun

„Am ajuns paralizat la SJU și am plecat pe picioarele mele”

Observatorul Prahovean continuă campania „Doctor bun”  dedicată medicilor apreciați...

Expunerea la soare fără protecție, risc major pentru sănătatea pielii

O singură arsură solară poate avea consecințe pe termen...

Medicul Carmen Ionică m-a salvat după un diagnostic greșit”

Observatorul Prahovean continuă campania „Doctor bun” dedicată medicilor apreciați...
- Publicitate -

Antreprenori de succes

Povestea Alltur, afacerea construită de antreprenorul Liviu Cîrstea

Alltur este un nume cu rezonanţă pe piaţa agenţiilor...

La Bucov, AlpAccess vopsește piese pentru Stația Spațială

AlpAccess este un nume cu rezonanță în domeniul vopsitoriei...

Povestea antreprenorului care extrage parfumul din Ținutul Stejarilor

În Ținutul Stejarilor, acolo unde liniștea naturii vindecă sufletul,...
- Publicitate -

Exclusiv

Când începe furnizarea de căldură la blocurile din Ploiești

Termo Ploiești a început, de vineri, livrarea de căldură,...

Tinerii care au blocat și vandalizat o mașină în trafic la Șirna au fost reținuți

Polițiștii i-au reținut pe cei patru tineri care au...

Mașină blocată în trafic și distrusă la Șirna. Reacția Poliției

Incident grav în Prahova. Mai multe persoane au blocat...

„Ne-am chinuit să culegem strugurii”. Producții record în podgoriile din Dealu Mare

Suntem în plină campanie de recoltare în celebra zonă...

Culturi de porumb și floarea-soarelui, distruse de secetă în Prahova

Seceta a creat și în acest an probleme în...
- Publicitate -

Știri noi

Trafic restricționat pe DN 1, la Tâncăbești, din cauza unui incendiu

Duminică dimineață, traficul rutier se desfășoară îngreunat pe DN...

Schimbări la înmatricularea mașinilor. Procedura “sfârșit de serie”

O serie de modificări legislative au devenit aplicabile de...

Fraudă: Furt de date în numele OLX și ePantofi

Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică atrage atenția asupra unei...

Trei tinere rănite în Vălenii de Munte, după ce o mașină a intrat în copac

Accidentul s-a produs în noaptea de sâmbătă spre duminică....

Se scumpește parcarea la Ploiești. 4 lei/oră/loc de parcare

Tarifele pentru parcările publice cu plată din Ploiești vor...
- Publicitate -

Emisiuni

Garda de Mediu amendează ploieștenii pentru iarba uscată. Poluatorii scapă!

Garda de Mediu Prahova a amendat Primăria Ploiești cu...

SGU Ploiești primește 70 de bani/mp/lună de spațiu verde

Dragoș Măchițescu, directorul SGU Ploiești, a fost invitatul lui...

Reclamele la infracțiuni sunt rulate nestingherite pe internet

Mihai Nicolae a fost invitatul lui Marius Nica în...
- Publicitate -

Vox Publica

Gărzii de Mediu îi pute rău iarba din Ploiești. Radiografia unei mizerii

Vigilenții comisari de la Garda de Mediu Prahova au...

Dâmbovița ne dă lecții (și) la drumuri

Zilele trecute am tranzitat județul Dâmbovița, ocazie cu care...

Așa nu se mai poate! România nu merită să fie abandonată!

Când solidaritatea guvernanților se rezumă la o posibilă reducere...
- Publicitate -

Pe aceeași temă

Se scumpește parcarea la Ploiești. 4 lei/oră/loc de parcare

Tarifele pentru parcările publice cu plată din Ploiești vor...

Polițeanu: Angajamentul a fost să transformăm Ploieștiul într-un oraș viu

Primarul Ploieștiului, Mihai Polițeanu, a prezentat, sâmbătă, un bilanț...

Zonele unde vor fi plantați arbori la Ploiești

Mii de arbori și arbuști vor fi plantați, până...

Trei noi cetățeni de onoare ai Ploieștiului

Ploieștiul va avea trei noi cetățeni de onoare. La...
- Publicitate -

Mii de copaci plantați la Ploiești. Unde pot fi depuse cereri

Servicii Gospodărire Urbană (SGU) Ploiești a lansat un plan...

Cât e amenda la Ploiești dacă arunci coji de semințe pe jos

Ploieștiul nu este un oraș curat dar poate deveni...

Primăria Ploiești începe să plătească datoria la Termo

Primăria Ploiești va începe să plătească, începând de astăzi,...