- Publicitate -

Percheziții miercuri dimineață în Prahova într-un dosar de evaziune fiscală

Polițiștii din Brașov au descins miercuri dimineață la două adrese din Prahova și una din Brașov într-un dosar penal de evaziune fiscală.

Descinderile sunt făcute sub coordanarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, într-un dosar pe urmărire penală, în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de evaziune fiscală, fapte prevăzute de art. 9 alin. 1 lit b, c, f din LG.241/2005, urmând a fi identificate și ridicate obiecte, înscrisuri și medii de stocare necesare pentru completarea materialului probator.

- Publicitate -

La finalizarea perchezițiilor o persoană va fi condusă cu mandat de aducere la sediul I.P.J. Brașov pentru dispunerea măsurilor legale.

Potrivit legii 241/2005, persoana vizată de percheziții este bănuită de:

- Publicitate -
  • omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
  • evidenţierea, în actele contabile sau în alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la bază operaţiuni reale ori evidenţierea altor operaţiuni fictive;
  • sustragerea de la efectuarea verificărilor financiare, fiscale sau vamale, prin nedeclararea, declararea fictivă ori declararea inexactă cu privire la sediile principale sau secundare ale persoanelor verificate;

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -