Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova pun în executare, miercuri dimineață, trei mandate de percheziții în comuna Gura Vadului. Perchezițiile au loc la domiciliile unor persoane bănuite de săvârșirea a unei fapte de distrugere și a uneia de distrugere prin incendiere.
Inspectoratul de Poliție Județean Prahova a anunțat, miercuri dimineață, că au loc trei percheziții în comuna Gura Vadului, la domiciliile unor persoane bănuite de săvârșirea a unei fapte de distrugere și a uneia de distrugere prin incendiere.
„În cadrul dosarului în lucru, s-a reținut faptul că în luna aprilie 2023, doi bărbați ar fi distrus mai multe bunuri ale unei persoane și ar fi incendiat o anexă a unei locuințe ce aparține altei persoane”, a anunțat IPJ Prahova.
Citește și: Un bărbat a murit după ce a fost lovit de un cablu în incinta unei societăți din Aricești Rahtivani. Accidentul de muncă s-a produs la Bauelemente – SURSE
Prejudiciul total, potrivit IPJ Prahova, este de aproximativ 41.000 de lei. Cinci persoane vor fi conduse la sediul unităților de poliție pentru audieri.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române. Activitatea beneficiază de sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova.
