Comisarul șef al Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, a revenit astăzi în Prahova și a postat pe Facebook imagini cu dezastrul ecologic de la Drăgănești. Acesta a filmat gunoaiele îngropate în apropierea stației de transfer deșeuri, aceleași pe care observatorulph.ro le-a descoperit anul trecut, dar și dezastrul ecologic din prezent de la stația de transfer din aceiași comună.
Anul trecut, observatorullph.ro a publicat o serie de articole care vizau o afacere ilegală și urât mirositoare: îngroparea deșeurilor pe un câmp de pe raza comunei Drăgănești (detalii AICI)
VIDEO Dezvăluirile observatorulph.ro din 20 martie 2020 privind îngroparea deșeurilor la Drăgănești:
Astăzi, comisarul șef al Gărzii de mediu, Octavian Berceanu, a filmat cum arată dealul format din deșeurile îngropate, între timp acoperit cu vegetație și a prezentat descoperirea sa ca pe o mare dezvăluire.
Culmea, comisarii Gărzii de Mediu Prahova cunoșteau situația prezentată de observatorulph.ro anul trecut, mai ales că unii dintre ei au și participat la controlul efectuat la data respectivă.
VIDEO Șeful Gărzii de Mediu și o ”bombă de presă” expirată:
Același Berceanu a postat și imagini de la stația de transfer din Drăgănești, cu următorul mesaj:
”Comuna Draganesti, Prahova! Acelasi film de groaza despre deseuri, despre minciuna si acoperirea cu pamant a faptelor contraventionale si infractionale, a depozitelor ilegale. Acum 2 saptamani statia de transfer a primit de la GNM amenda de 100.000 lei si notificare pentru suspendarea autorizatiei de mediu ca urmare a managementului defectuos al deseurilor colectate”.
VIDEO Dezastru ecologic la stația de transfer a deșeurilor de la Drăgănești:
video: Facebook/Octavian Berceanu
