Petrolul a ratat locul al doilea la finalul turului. Egal cu Chiajna

Data:

Distribuie articolul:

Petrolul

Petrolul a remizat, luni seară, în fața Concordiei Chiajna, scor 2-2, într-un meci spectaculos, ratând, din păcate, pentru a treia oară șansa de a urca pe locul secund. Lupii termină prima parte a sezonului pe poziția a treia în campionat, în paralel fiind calificați și în semifinalele Cupei României Timișoreana.

Haita și-a dorit enorm să încheie anul cu o victorie ce i-ar fi permis să hiberneze pe locul 2, însă n-a reușit decât un rezultat de egalitate cu Concordia, o echipă care și la Ploiești, sau mai ales aici, a demonstrat că nu-si merită locul retrogradabil ocupat în continuare, chiar si după punctul scos pe ”Ilie Oană”. Partida a debutat furtunos, era secunda 30 când Florea, scăpat de sub marcaj, a șutat în Pecanha din 6 metri. Galben-albaștrii și-au dat seama repede că au în față un adversar ce le poate pune probleme, dar golul înscris de Astafei în minutul 5 părea să reașeze meciul pe făgașul normal. Filip a avut șansa unui 2-0 ce ar fi oferit, mai mult ca sigur, o cu totul altă perspectivă lupilor, însă a trimis în plasa laterală. Abordarea curajoasă a ilfovenilor a fost răsplătită în minutul 15. Dina a pivotat la marginea careului de 16 metri și a șutat din întoarcere, învingându-l pe Pecanha după aproape 800 de minute fără gol primit. Forcingul oaspeților a continuat, iar Concordia a preluat conducerea, în minutul 25, Florea transformând pe centrul porții un penalty obținut tot de el, în urma unui fault în careu comis de portarul brazilian. Din acel moment, oaspeții au tras de timp cât au putut, mai ales prin portarul Râmniceanu, iar găzarii au declanșat o sarabandă incredibilă de ratări, spre disperarea întregii asistențe. Până la pauză, Filip, în două rânduri, De Lucas și Tamuz au irosit tot atâtea oportunități, dând posibilitatea trupei lui Marius Șumudică să intre în avantaj la cabine.
În partea secundă, ambii tehnicieni au mutat în același timp, Mulțescu l-a trimis în teren pe Albin, lăsându-l la vestiare pe Pastorini. Petrolul și-a reluat ofensiva, De Lucas a șutat, Râmniceanu a respins, iar un minut mai târziu Tamuz a fost blocat în ultimul moment. Când mai era o jumătate de oră de joc, Teixeira a egalat după o acțiune personală finalizată cu un șut pe jos, făcând inutil plonjonul portarului advers. Petrolul mai avea la dispoziție suficient timp să întoarcă definitiv soarta partidei în favoarea sa, mai ales că gruparea din Chiajna s-a stins treptat, dar ratările au continuat, agasant, până la final. Teixeira s-a aflat în fața dublei, Râmniceanu a respins în corner, după care Tamuz s-a complicat și n-a mai găsit continuarea, fiind deposedat din poziție excelentă. Stângul l-a trădat chiar și pe Albin, care a trimis peste din 6 metri, iar ca totul să iasă pe dos, Satli a văzut al doilea avertisment, în minutul 83, și Petrolul a încheiat disputa în inferioritate numerică. Lucru care, totuși, nu l-a resimțit, pentru că a continuat s-o înghesuie pe Concordia în propriul careu, dar fără să reușească și golul izbăvitor. S-a încheiat 2-2, la capătul unui joc în care ploieștenii au mai surescitat încă o echipă din Liga 1, au mai făcut mare încă un portar și au ratat încă o șansă de a urca pe locul secund. A treia! Pentru fotbaliștii lui Mulțescu urmează o lună de vacanță, binemeritată după un an solicitant și cu numeroase satisfacții, în care fiecare va avea timp să reflecteze. La punctele pierdute și la locul pe care s-ar fi aflat acum Petrolul dacă nu s-ar fi împiedicat de formații modeste, precum Rapid, Oțelul, Dinamo sau Concordia. Și, mai cu seamă, dacă n-ar fi ratat! Atât de mult!
text si foto: fcpetrolul.ro