Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, pentru joi, 25 o atenționare de cod galben de caniculă și disconfort termic, inclusiv pentru Prahova. Temperaturile maxime vor depăși 35 de grade Celsius.
UPDATE: ANM a prelungit atenționarea de cod galben pentru mai multe județe, inclusiv pentru Prahova. Astfel, avertizarea de caniculă și disconfort termic a fost prelungită și vineri, 26 iunie, în intervalul orar 12:00 – 21:00.
Meteorologii au anunțat că „se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade”.
„Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal”, a mai anunțat ANM.

Știre inițială
Atenționarea ANM de cod galben și disconfort termic este valabilă joi, 25 iunie, în intervalul 12:00 – 21:00. Meteorologii au anunțat că se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.
„Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități”, a anunțat ANM.

Cum va fi vremea la Ploiești
Joi, 25 iunie, la Ploiești temperatura maximă va ajunge la 31 de grade Celsius, în timp ce temperatura minimă se va situa la 20 de grade Celsius.
Treptat, însă, temperaturile maxime vor crește, astfel încât în weekend vor ajunge la 34 de grade Celsius, iar luni, 29 iunie, vor ajunge la 37 de grade Celsius.
