- Publicitate -

La un pas de Ploiești, weekendul acesta poți avea norocul să fii vaccinat cu Pfizer de domnul doctor Valeriu Gheorghiță în persoană. Vrei să ratezi asta? :)

Iată că, ușor-ușor, apar în spațiul public tot mai multe declarații ale oficialilor care dau semnale că, cel puțin din iunie, persoanele vaccinate anti-Covid vor avea o serie de „facilități” comparativ cu cei nevaccinați. Adică… a cam început să fie scuturat borcanul cu furnici, știți ce spun? 🙂

Mai întâi despre facilitățile anunțate de statul român pentru cei vaccinați

- Publicitate -

Vorbim despre evenimente mari de genul festivalurilor și concertelor, care să se desfășoare doar cu prezența unui public format din persoane vaccinate, dar și de evenimente mici, ca nunțile și botezurile, unde participanții nu vor avea restricții dacă au fost vaccinați.

De asemenea, se discută ca restaurantele să se deschidă la capacitate maximă doar dacă tot personalul este vaccinat iar clienții sunt vaccinați.

- Publicitate -

Odată cu anunțarea posibilității luării acestor măsuri, deja spiritele au început să se încingă. Se vorbește despre inechitate, se vorbește despre încălcarea drepturilor celor nevaccinați, se vorbește din nou, despre planul malefic al ocultei mondiale.

Noroc cu împușcarea ursului Arthur, că mai trec neobservate aceste anunțuri, altfel, ar fi război în toată mass-media. Să revenim însă la facilitățile care se discută…

Ok, să luăm de exemplu un concert. Acolo pare mai simplu. La intrare, odată cu biletul de acces la eveniment, trebuie să prezinți adeverința de vaccinare și cartea de identitate. Asta înseamnă însă că la intrarea la fiecare eveniment trebuie, pe lângă organizatori, care verifică biletele, să fie și un reprezentant al forțelor de ordine. Un organizator nu are dreptul legal de a legitima pe nimeni, așa că trebuie prezența unei persoane abilitate să facă acest lucru.

- Publicitate -

Să zicem că acest lucru este mai mult decât viabil în cazul unui eveniment de amploare ca un festival sau concert. Ce facem însă cu nunțile și botezurile? Cum ar fi, ca la fiecare nuntă sau botez să fie proțăpit la intrare un organ al legii care să verifice documentele, în speță adeverința de vaccinare și cartea de identitate, pentru fiecare participant în parte. Păi la cum se organizează nunțile și botezurile la români, nu am avea suficiente organe pentru ca această verificare să fie posibilă. Și dacă, prin absurd, s-ar lua o astfel de măsură, ce facem cu celelalte „treburi” pe care organele legii le au?

Ia imaginați-vă într-o sâmbătă în vară, nunți și botezuri în Ploiești, cine s-ar ocupa de ele? Probabil Poliția Locală… La cât efectiv are și la câți „apt condiționat” numără, păi după vreo două weekenduri nu am mai avea probabil parcuri și locuri de joacă deloc în Ploiești… J)

Deci, dacă la un eveniment mare, se poate organiza așa ceva, în cazul evenimentelor de mici dimensiuni, acest lucru este practic imposibil.

- Publicitate -

La fel și la restaurante… Ce faci? Stă la intrare un organ al legii și verifică documentele fiecărui client? Asta e de domeniul fanteziei deja.

Nu știu dacă nu cumva oficialitățile s-au grăbit să emită astfel de exemple. La o analiză rapidă, a oricui, ceea ce se discută este de-a dreptul ilar. Poliția și Jandarmeria nu au personal suficient să mențină ordinea publică în oraș, ce-ar mai fi să îi delege și cu responsabilități gen „nunți, botezuri, cumetrii” sau „paza restaurantelor”? Cred că aceste măsuri ar trebui puțin regândite totuși…

Vaccinarea pe bandă rulantă și fluturarea „vedetelor” campaniei de vaccinare

- Publicitate -

De ceva vreme se desfășoară o amplă campanie de vaccinare la noi în țară. Ieri anunțau oficialitățile că am depășit pragul de 100.000 de imunizați pe zi. Pare ok la prima vedere dar, când te uiți la cei 1.000.000 de vaccinați zilnic anunțați în Germania, parcă nu mai e atât de ok…

E adevărat, România are o populație de aproximativ 19.000.000, iar Germania „doar” vreo 82.000.000. Și cu toate astea tot ne depășesc cu stil. Pentru a ajunge și noi la rata lor de imunizare, ar trebui, raportat la populația noastră, să efectuăm măcar 250-300.000 de imunizări pe zi. Deci mai avem până acolo.

E ok totuși. Vorbim de Germania, era normal ca la ei lucrurile să se miște mai bine ca la noi.

- Publicitate -

Să revenim însă la „oile noastre”, la poporul nostru mioritic.

Acum mai bine de 3 săptămâni campania de vaccinare ajunsese într-un impas. Părea că numărul doritorilor scade pe zi ce trece. Lumea nu mai făcea noi programări, sau făcea mult prea puține, listele de așteptare de la centrele de vaccinare se epuizau rapid și nu se completau cu alte cereri.

Și atunci statului nostru i-a venit ideea: ”Dacă nu vine Mahomed la munte, ducem noi muntele la Mahomed”. Zis și făcut. Și au început: centre drive-trough (sau drive-thru), vaccinare la cabinetele medicilor de familie, caravane mobile, „maraton de vaccinare”. Totul cât mai facil.

- Publicitate -

Au văzut că prinde Pfizer-ul la public, au băgat Pfizer. Au donat dozele de AstraZeneca Republicii Moldova.

Eheee, pe „vremea mea” J, adică acum vreo 2 luni, nu exista așa ceva, maică…J

Între timp s-a prins statul că românii sunt… puțin cam leneși. Drept pentru care a decis să ia măsuri, așa că a început să care, piatră cu piatră, „muntele la Mahomed”. Și iată că merge treaba. Weekendul acesta se desfășoară un amplu maraton de vaccinare la București. Maraton înseamnă că sunt deschise 50 de centre de vaccinare non-stop timp de trei zile și trei nopți! E la o aruncătură de băț și aveți ocazia de a vizita puțin și Capitala. Deci? Ce mai așteptați?

- Publicitate -

Aaaaaa, în caz că nu știați, puteți avea norocul să fiți înțepați de domnul doctor Valeriu Gheorghiță în persoană. Sau de domnul doctor Mihai Craiu… Cine vrea să rateze o astfel de ocazie? Eu, dacă nu eram vaccinată deja, sigur eram prima acolo. Adică, dacă participă cele două vedete, clar e de mers!

Offff, rău am ajuns! Adică oamenii aceștia, cei doi medici de care spuneam mai sus, credeți că nu au altă treabă decât să înțepe lumea? De ce s-a ajuns totuși în situația de a fi scoși „la înaintare”? Pentru că este posibil „să prindă”. Este posibil să mai aducă în centrele acestea câțiva nehotărâți care să vină să se vaccineze ca să aibă șansa să poată spune: „Pe mine m-a vaccinat ăla drăguț de la televizor. A avut așa o mână ușoarăăă!”.

Așa cum vedetele sunt scoase în față pentru a-și convinge fanii de una sau de alta, ca de exemplu să cumpere Panthene sau să meargă la Catena, așa și cei doi medici sunt scoși acum în față pentru a merge lumea să se vaccineze.

Pe de o parte este păcat că am ajuns aici, că avem nevoie de astfel de tertipuri pentru a fi convinși să ne vaccinăm, pentru a ne apropia de imunizarea de turmă și reîntoarcerea la normal. Pe de altă parte, dacă are succes, atunci… Bravo celor care au gândit-o! Bravo celor care au gândit toată această operațiune amplă de a aduce „muntele la Mahomed”!

Deci, în concluzie, cine merge să îl vaccineze Valeriu Gheorghiță cu Pfizeeer?

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Clădire aflată la un pas să se prăbușească peste trecători în centrul Ploieștiului

Una dintre clădirile vechi ale Ploieștiului stă să cadă...

Harta fântânilor arteziene din Ploiești. Unde te poți răcori în vara lui 2026

În zilele toride de vară, fântânile arteziene din Ploiești...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -