- Publicitate -

Restructurări în administrație și taxe mai mari: Guvernul publică proiectul cu măsuri dure

Ministerul Dezvoltării a publicat miercuri, în transparență decizională, proiectul de Ordonanță de urgență privind măsurile din administrație, în forma agreată de Coaliția de guvernare. Documentul include măsuri pentru creșterea veniturilor bugetare, reducerea cheltuielilor publice și îmbunătățirea colectării taxelor.

- Publicitate -

Printre cele mai importante prevederi se numără majorarea cu 100% a impozitului pentru clădirile construite fără autorizație, pentru o perioadă de cinci ani, dar și reducerea a 6.102 posturi de consilieri personali din administrația publică.

Impozite mai mari pentru construcțiile ilegale

La nivel local, proiectul prevede: clarificarea și extinderea bazei de impunere pentru impozitele pe clădiri, terenuri și mijloace de transport, inclusiv pentru construcțiile realizate fără autorizație, dar și majorarea impozitului cu 100% pentru clădirile construite ilegal, timp de cinci ani.

- Publicitate -

Publicarea listelor cu contribuabili fără restanțe la bugetul local ar urma să stimuleze conformarea voluntară.

Guvernul mizează astfel pe creșterea veniturilor bugetare printr-o mai bună colectare și prin descurajarea construcțiilor fără autorizație.

Reduceri masive de posturi în administrație

Pentru reducerea cheltuielilor publice, proiectul prevede restructurări importante în aparatul administrativ: desființarea a 6.102 posturi de consilieri personali; reducerea cu 25% a posturilor din instituțiile prefectului reducerea cu 30% a numărului maxim de posturi la nivelul unităților administrativ-teritoriale.

- Publicitate -

De asemenea se propune reducerea personalului din poliția locală, în funcție de numărul de locuitori.

Documentul mai prevede reducerea numărului de membri ai consiliilor de administrație din cadrul ANCPI și ANL, cu o economie estimată la 410.444 lei pe an.

Plafonări salariale și economii la nivel central

Proiectul introduce și limitări salariale, precum plafonarea salariului președintelui ANRSC, cu o economie estimată de 190.812 lei anual, dar și limitarea salariilor din instituțiile subordonate Ministerului Dezvoltării, prin stabilirea unor grile de salarizare.

- Publicitate -

Executare silită extinsă din 2026

În ceea ce privește îmbunătățirea colectării veniturilor fiscale, proiectul propune extinderea executării silite asupra indemnizațiilor asistenților personali și venitului minim de incluziune (VMI), începând cu anul 2026.

Proiectul de Ordonanță de urgență se află în prezent în transparență decizională, urmând ca după finalizarea procedurilor să fie adoptat de Guvern.

Documentul poate fi consultat integral aici: proiect oug ministerul dezvoltarii

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

2 COMENTARII

  1. Respect, domnule Nica. Masuri „pompieristice”, anuntate „sa dea bine pe sticla”…in realitate, costurile dezmatului bugetar au fost platite, pana acum, de cei mai neprotejati:pensionari normali, nu „speciali”, angajati(la privat) cu salarii minime, copii(taierea burselor scolare si a programului Masa calda, imposibila pt elevii care merg la scoala dupa orele 14.00)…asa cum era de asteptat, au aparut si „exceptiile” de la reducerile cheltuielilor bugetare”: MAI, SRI, fbi, ice, si altii)..despre impozitarea BOR sau a propovaduitorilor credintei nu se aude nimic? sau despre eliminarea bonurilor de masa si a voucherelor de vacanta a bugetarilor, tot nimic nu se aude? Ati scris procente de reducere la institutiile publice intre 25-30%…ce se reduce, cei 10%de pe hartie cu posturile ne-ocupate din organigrame? „Specialii” si-au secretizat declaratiile de avere(si asa nu corespundeau cu realitatea „din teren”) si nu mai pot fi accesate de catre presa, „cainele de paza al democratiei” si de catre cetatenii onesti care-si platesc la zi, taxele si impozitele…ar mai fi multe de scris…despre sporurile incluse in salariul de baza, salariu de baza majorat „ori de cate ori este nevoie” pt a fi asigura un bazin de voturi al partidelor, pt alegerile legislative din Romania asta saracita tot de ei, specialii?…prea multe am scris, asa ca va cer scuze pt parerile mele. Tot ce va pot dori este sanatate si rabdare, ca poate vin si vremuri mai bune pt cei mai saraci, muncitori si buni platnici catre stat.

  2. Despre colectarea tva-ului de la marile companii pe care noi il platim la orice si aici vorbim de miliarde de lei noi ,nu zic nimic acesti politicieni tot pe omul de rând il subjuga si ii pune sechestru

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -