- Publicitate -

ALERTĂ DNSC. Infractorii se deghizează în reprezentanți ai Bursei și sună ca să ofere dividende

Data:

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) a anunțat că infractorii cibernetici recurg la o nouă medodă de fraudă. Apelează victima, pretinzând că oferă dividende, și cer victimei să instaleze pe dispozitiv anumite aplicații. „Nu instalați aplicații sau programe la solicitarea apelanților, în special dacă vi se cere acest lucru în regim de urgență și cu explicații vagi”, este recomandarea DNSC.

- Publicitate -

DNSC a anunțat că, în momentul acesta, este o campanie de fraudă prin apeluri telefonice din partea unor infractori care se deghizează în reprezentanți ai Bursei din România și pretind că apelează potențiala victimă pentru a-i oferi „dividende” corespondente unor acțiuni.

„Seria de tentative de fraudă se folosește de vishing (apeluri telefonice de phishing) pentru a convinge utilizatorii români să partajeze atacatorilor date cu caracter sensibil, în special date bancare.

Modul de operare: Atacatorii apelează victima, pretinzând că sunt din partea SIF Muntenia sau BVB, și folosesc drept pretext al apelului presupuse acțiuni vechi pe care victima le-ar deține din perioada cuponiadei din anii ’90, dar despre care a uitat.

- Publicitate -

Atacatorii susțin că aceste acțiuni s-au apreciat foarte mult ca valoare, însă pentru a le vinde și a încasa sumele respective, victima trebuie să urmeze un proces la îndrumarea atacatorului.

Bineînțeles, în realitate nu există aceste acțiuni, iar atacatorii cer victimei să instaleze pe dispozitiv anumite aplicații, care de fapt le oferă infractorilor acces de la distanță (ex: ANYDESK) pentru a prelua controlul dispozitivului”, anunță DNSC.

Pasul următor pe care îl fac atacatorii, potrivit DNSC, este să acceseze datele utilizatorilor, în special date de autentificare la aplicații de banking, respectiv date de card, iar mai apoi extrag sume importante de bani din conturile victimelor.

- Publicitate -

În alte cazuri atacatorii s-au folosit de accesul la dispozitiv pentru a propaga tentativa de fraudă și către contactele victimei, în speranța că vor avea succes și în alte cazuri.

Recomandări DNSC

  • Nu instalați aplicații sau programe la solicitarea apelanților, în special dacă vi se cere acest lucru în regim de urgență și cu explicații vagi.
  • Nu furnizați niciodată telefonic date cu caracter sensibil (date personale, de autentificare, sau de carduri bancare), în urma unor apeluri suspecte, chiar dacă par a proveni de la instituții de încredere.
  • Verificați întotdeauna autenticitatea apelurilor de la o autoritate sau instituție, printr-un canal de comunicare separat, în special dacă vi se solicită date cu caracter sensibil.

Sfaturi pentru a vă proteja de atacurile cibernetice

  • Raportați astfel de apeluri către organizația a cărei identitate este folosită pentru a atrage atenția cât mai rapid asupra noilor scenarii folosite de atacatori în astfel de inițiative frauduloase.
  • În cazul în care ați furnizat date de card, sesizați imediat banca, iar dacă ați fost păgubit, depuneți o plângere la Poliție (fizic sau la petitii@politiaromana.ro) și notificați DNSC (telefon 1911 sau platforma PNRISC: https://pnrisc.dnsc.ro/)
  • Nu în ultimul rând, contribuiți la răspândirea acestor avertizări și către alți utilizatori, pentru a reduce șansele ca astfel de tentative de fraudă să aibă succes!
  • aleAntrenați-vă pentru a evita cele mai prezente tipuri de amenințări online împotriva utilizatorilor obișnuiți pe site-ul proiectului de conștientizare #SigurantaOnline: https://sigurantaonline.ro/

Cum ți se pare subiectul?

Loading spinner

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

- Publicitate -

Sondaj Observatorul Prahovean

Provocarea Observatorul Prahovean

Doctor bun

- Publicitate -

Antreprenori de succes

Exclusiv

De ce întârzie facturile de curent Electrica Furnizare

Mai mulți cititori ne-au sesizat că nu au mai...

De ce nu a funcționat brățara de monitorizare în cazul crimei din Câmpina

Apar noi detalii cu privire la crima odioasă petrecută...

Protest al chirurgilor la Spitalul Județean Ploiești

Zece medici de la Secția Chirurgie 2 de la...

Ce vrea Liviu Drăghici de la administrația locală Ploiești

Observatorul Prahovean începe, la debutul anului 2025, o serie...

Ce se întâmplă cu drumul expres Găești – Ploiești în Prahova

Drumul expres Găești – Ploiești, una dintre investițiile majore...
- Publicitate -

Știri noi

Ce se întâmplă, de fapt, cu mașinile mai vechi de 15 ani. Precizările RAR

Registrul Auto Român (RAR) a emis un avertisment important...

Explozie de viroze respiratorii. Câte cazuri de gripă sunt în Prahova

În prima săptămână după vacanța de iarnă, au fost...

Cutremur de 3.7 sâmbătă după amiază în România

Un cutremur cu o magnitudine de 3.7 a fost...

Peste 80 de răniți, după ce un telescaun s-a prăbușit, în Spania

Cel puțin 80 de oameni au fost răniți în...

Șeful firmei de construcții Strabag a murit subit, la 44 de ani

Fiul miliardarului Hans Peter Haselsteiner, Klemens Haselsteiner, a murit...
- Publicitate -

Emisiuni

Hidro Prahova are printre cele mai mari tarife din țară

În emisiunea Observatorul Prahovean  LIVE de joi, 16 ianuarie,...

Escrocherii în numele unor vedete precum Esca, Delia sau Măruță

În ultima emisiune Observatorul Prahovean LIVE, de vineri, 10...

Schimbarea de la Ploiești

În prima ediție a emisiunii Observatorul Prahovean LIVE din...
- Publicitate -

Vox Publica

Să ne lăsăm prostiți în halul ăsta?

La cererea președintelui Consiliului Județean Prahova (CJPh), Virgiliu Nanu...

PSD și PNL, blat cu Georgescu. Crin Antonescu este degeaba

În primul tur al alegerilor prezidențiale de anul trecut,...

Cum ar fi văzut cartierul 9 Mai din Ploiești de un optimist, un pesimist și un realist

Dacă ești optimist, o simplă plimbare prin cartierul 9...
- Publicitate -

Pe aceeași temă

Cutremur de 3.7 sâmbătă după amiază în România

Un cutremur cu o magnitudine de 3.7 a fost...

Controale ale Guvernului la instituții și companii de stat

Procedura de selecție pentru membrii Consiliului de Administrație ai...

Paznicul unui spital din Onești, înjunghiat de un pacient beat

Un paznic al Spitalului din Oneşti a fost înjunghiat,...

IT-iștii cer angajatorilor să acopere diferențele salariale

Alianța Sindicatelor din Tehnologia Informațiilor și Comunicații, ANTIC, membră...
- Publicitate -

Cine e Raisa 8283, noua vedetă a conspiraționiștilor pe TikTok

O persoană care gestionează conturi pe TikTok sub pseudonimul "raisa...

„Raisa 8283”: Informații false pe TikTok denunțate de MApN

Ministerul Apărării Naţionale reiterează faptul că, în ultima vreme,...

Călin Georgescu a pierdut procesul în dosarul anulării alegerilor

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a respins...

Dronă rusească, prăbușită în România

O dronă rusească s-a prăbușit, azi-noapte, în România. MApN...