- Publicitate -

Facebook și Instagram iau în calcul un abonament lunar pentru a putea utiliza aplicațiile fără reclamă

Meta Platforms ia în calcul introducerea unui abonament pentru utilizatorii Facebook și Instagram din Europa, care poate fi cumpărat de persoanele care nu vor să mai vadă reclame.

Prețul cel mai fezabil pentru un abonament de acest fel este de 10 euro pe lună, a declarat una dintre persoanele familiarizate cu acest subiect, citate de Reuters.

- Publicitate -

În cazul dispozitivelor mobile, prețul unui astfel de abonament ar putea depăși 13 euro, deoarece Meta ia în calcul și comisioanele percepute de Apple Store și Magazin Play, a precizat o altă persoană familiarizată cu acest subiect, citată de Reuters.

Această propunere este o încercare a Meta Platforms de a se conforma reglementărilor Uniunii Europene, care vrea să limiteze capacitatea de a personaliza reclamele fără consimțământul utilizatorilor.

- Publicitate -

Citește și Veste proastă pentru proprietari de mașini istorice. Vor fi obligați să plătească rovinieta

Posibilitatea de a alege între un sistem gratuit, susținut de reclame, și un abonament plătit, ajută astfel Meta să se conformeze reglementărilor UE fără a-și afecta vânzarea de publicitate.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

  1. Din partea mea poate să-l facă 100 de euro lunar pentru că nu folosesc așa ceva, nimic de la Meta lu’ Zuckerberg nici măcar whattsap, ia încercați fără ele (aici adaug si tik tok) și o să aveți viața mult mai liniștită!

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -