- Publicitate -

Liviu Pop Genunche era sugar în clasa I

54c4f174-601d-4397-9052-d02faa933cfa.jpg

Când Liviu Pop, ministrul Educației, deschide gura… un porumbel își ia zborul. Ultima perlă a celui mai penibil ministru, din istoria României, a fost comisă la Iași. După mintea lui, toți adolescenții aflați acum în clasa a 12-a au rămas repetenți cel puțin 5 ani.

„Rolul elevilor este unul foarte important. Voi sunteţi, şi când spun voi mă refer la învăţământul liceal, voi trebuie să fiţi promotorii acestei reforme. Vă place cum arăta şcoala, când aţi intrat acum 18 ani sau 17 ani? Atunci aţi intrat în clasa I”, a spus Liviu Pop.

- Publicitate -

Să încercăm o traducere din română în română, a ceea ce tocmai a afirmat Liviu Pop: Elevii de liceu, din anii terminali, au început școala acum 17-18 ani. Elevii cărora se adresase sunt în clasa a 12-a, pe cale de consecință, au 12 ani de școală. Doar că au început-o acum 17-18 ani. Clar, ăștia au rămas toți repetenți, măcar 5-6 ani, dacă după 17-18 ani au ajuns abia într-a dousprăzecea.

Am înțeles, de la doamna Cati Andronescu, că trebuie să vă înțelegem problemele cu limba română, pentru că sunteți profesor de matematică. De data asta chiar este vorba de aritmetică… 

- Publicitate -

Dacă elevii la care face referire sunt întârziați, pe Genunche îl suspectez că a fost dat la școală, încă de când era sugar, iar acum trebuie scuzat, pentru că nu prea s-a lipit nimic de el. O singură greșeală au făcut părinții lui: nu i-au pampers-ul unde trebuie. Pe cap era pozția corectă. Astăzi am fi fost scutiți de tot ce-i iese pe gură.

54c4f174-601d-4397-9052-d02faa933cfa.jpg

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -