Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a anunțat luni, 22 iunie, că pleacă din funcție și renunță și la conducerea Partidului Laburist. El va rămâne însă premier până când partidul își va alege un nou lider. Starmer spune că l-a informat pe rege cu privire la decizia sa, scrie Sky News.
Starmer a spus că a luat decizia după ce a ascultat nemulțumirile din partid și că acceptă schimbarea. El a vorbit despre realizările guvernului său, dar și-a recunoscut pierderea sprijinului politic.
Momentul vine la mai puțin de doi ani după ce Starmer a obținut o victorie electorală zdrobitoare, care promitea să pună capăt haosului politic din Marea.
Opoziția, prin liderul Reform UK, Nigel Farage, cere acum organizarea unor alegeri generale.
Partidul Laburist urmează să înceapă procesul de alegere a unui nou lider, iar Marea Britanie va avea un nou șef al guvernului după finalizarea acestei proceduri.
