- Publicitate -

Ministerul Sănătății demontează fake news-ul ”Criza medicamentelor în farmacii este inevitabilă”

Ministerul Sănătății desființează printr-un comunicat oficial un fake-news: ”Datele prezentate într-un document care circulă pe rețelele de socializare, potrivit căruia o criză a medicamentelor este inevitabilă în farmacii, sunt false”.

Comunicatul Ministerului Sănătății

„Ca urmare a distribuirii pe rețelele de socializare a unui document avizat de “PATRONATUL Protecției și Medicinei FAMILIEI “FAMILIA”, dat spre informare medicilor de familie, în care se indică acestora “să informeze pacienții mai ales pe cei cu afecțiuni cronice, să își procure medicamente pe o perioadă mai lungă de timp deoarece criza medicamentelor în farmacii este inevitabilă”, din cauza faptului că statul român “s-a implicat în mod iresponsabil în agravarea conflictului dintre RUSIA și UCRAINA”, pentru corecta informare a opiniei publice, precizăm că toate aceste date sunt false și se înscriu în spectrul informațiilor de tip FAKE NEWS (minciuni).

- Publicitate -

Adresăm rugămintea tuturor cetățenilor să nu colporteze aceste informații false, care sunt menite a induce panică în rândul comunităților, mai ales în rândul cetățenilor care necesită medicamentație sau tratament specific.

Amintim faptul că același semnatar, director executiv al patronatului amintit anterior, a mai distribuit în trecut o minciuna, ce a fost combătuta de Ministerul Apărării Naționale.

- Publicitate -

În informarea precedentă se specifica faptul că întreaga campanie de vaccinare împotriva COVID-19, organizată de armată este „o acţiune militară specifică”, iar vaccinul drept „un medicament experimental”.

Aceste afirmații sunt mincinoase, nefiind susținute de fapte verificabile”, susțin reprezentanții Ministerului Sănătății.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Clădire aflată la un pas să se prăbușească peste trecători în centrul Ploieștiului

Una dintre clădirile vechi ale Ploieștiului stă să cadă...

Harta fântânilor arteziene din Ploiești. Unde te poți răcori în vara lui 2026

În zilele toride de vară, fântânile arteziene din Ploiești...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -