- Publicitate -

Noi detalii despre focarul de covid de la spitalul județean Ploiești. 30 de cadre medicale și pacienți sunt pozitivi

După ce observatorulph.ro a publicat articolul ”Un nou focar COVID la spitalul județean Ploiești. Secții închise, internări suspendate” reprezentanții unității medicale au revenit cu detalii.

Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului, medicul Violeta Tănase, citat de Agerpres, în ultimele 24 de ore au fost depistați 30 de pacienți și cadre medicale cu COVID, după cum urmează:

- Publicitate -

La Secţia Interne 1 au fost diagnosticaţi cu noul coronavirus trei doctori, şapte asistente, trei infirmiere şi trei pacienţi

În secţia şi ambulatoriul de ortopedie au fost testaţi pozitiv un doctor, cinci asistenţi, un brancardier şi o infirmieră.

- Publicitate -

Și la Chirurgie 1 au fost confirmaţi cu COVID-19 cinci pacienţi, dintre care doi au fost deja transferaţi la spitalul suport, ceilalţi urmând să fie şi ei supuşi transferului.

În toate aceste secții, precum și la cea de Diabet, activitatea a fost sistată. Nu se mai fac internări decât pentru urgențe.

Alte cazuri pozitive au fost depistate la Chirurgie Vasculară (patru asistenţi) şi la UPU (o asistentă și un brancardier.

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -