spot_img
- Publicitate -

Virgil Nanu (PSD) președinte CJ: Tarifele Hidro Prahova nu pot fi ”înghețate” acum

Data:

Tarifele Hidro Prahova vor fi mai mari cu 30% începând cu 1 ianuarie. Astfel, prahovenii vor plăti 20,1 lei ,mc de apă și canalizare. Promisiunile autorităților județene că prețurile vor fi înghețate la nivelul anului 2024 s-au ”topit”.

- Publicitate -

Astăzi a avut loc o ședință a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Parteneriatul pentru Managementul la Apă Prahova pentru tarifele practicate de Hidro Prahova în 2025.

La ședință au participat majoritatea primarilor din cele 73 de localități deservite de operatorul la care Consiliul Județean Prahova este acționar majoritar.

Instituția a fost reprezentată de președintele Virgiliu Nanu (PSD). Au mai fost prezenți directorul interimar al Hidro Prahova, Marian Iorga și președintele ADI Apă, Silviu Negraru (PSD), primarul Mizilului.

- Publicitate -

Au promis înghețarea tarifelor, apoi s-au ”sucit”

Deși inițial s-a propus amânarea cu cel puțin 6 luni a scumpirii apei și canalizări, care a intrat în vigoare la 1 ianuarie, acest lucru nu s-a întâmplat.

Președintele CJ Prahova și directorul ADI APĂ au transmis primarilor că nu se pot amîna scumpirile, așa cum anunțaseră inițial. Motivul invocat? Riscă rezilierea contractului de modernizare a infrastructurii de apă și canalizare. Asta chiar dacă gradul de implementare a programului de investiții era în vara anului trecut de numai 10%.

Astfel, directorului Hidro Prahova i s-a cerut refacerea strategiei tarifare, care prevede scumpiri în fiecare an a serviciilor. Iar până atunci clienții companiei, adică sute de mii de prahoveni, sunt buni de plată.

- Publicitate -

Tarife mai mari la apă și canalizare

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice a publicat noile tarife la apă și canalizare practicate de la 1 ianuarie de operatorii acreditați.

La Hidro Prahova tariful a crescut la apă cu 30,6%, la 9,66 de lei/mc/exclusiv TVA, respectiv cu 21%, la 8,85 lei/mc, exclusiv TVA pentru canalizare.

Asta înseamnă că prahovenii racordați la apă și canalizare vor achita un preț uriaș, de 20,1 lei!

- Publicitate -

Directorul interimar al Hidro Prahova, trimis în judecată pentru fapte de corupție

Reamintim că, înainte de a intra în conducerea Hidro Prahova, Marian Iorga a fost șeful Poliției Prahova.

În anul 2022, el a fost trimis în judecată de procurorii DNA, în stare de libertate, pentru comiterea infracțiunilor de luare de mită și trafic de influență în formă continuată.

Potrivit unui comunicat al DNA, la data de 29 aprilie 2017, inculpatul Iorga Marian, în funcția de inspector șef al I.P.J. Călărași, ar fi primit un ceas de lux în valoare de 4.350 lei, de la un om de afaceri. Acesta trebuia să soluționeze favorabil o sesizare pe care persoana respectivă o formulase anterior.

- Publicitate -

În perioada februarie 2017 – august 2018, inculpatul Iorga Marian, în aceeași calitate, ar fi pretins unor oameni de afaceri să accepte achiziționarea, la prețuri supraevaluate, a unor autoturisme pe care inculpatul le avea în proprietate sau pe care acesta urma să le achiziționeze.

În schimbul acestor „servicii”, inculpatul le-ar fi promis că își va folosi influența asupra unor subordonați care aveau în lucru cauze penale sau petiții ce-i priveau pe oamenii de afaceri, pentru ca aceștia să le soluționeze favorabil sau să urgenteze efectuarea unor acte ce intrau în atribuțiile lor de serviciu.

În acest context, inculpatul ar fi obținut de pe urma a trei „tranzacții” efectuate în condițiile de mai sus, suma totală de 4.000 euro. În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii.

- Publicitate -

Cum ți se pare subiectul?

3 COMENTARII

  1. Hoți la hoți nu-și scoate ochii.Ar fi necesar să se contorizeze și apa care merge la canal Dacă ai o problemă de rezolvat la sediu principal nu ai cu cine vorbi pentru că ușa este încuiată. Stau că șobolani și se uită pe geam la tine fără să te bage în seama .Toată conducerea și angajații de la hidro sunt oameni de partid care habar nu are în ce direcție curge apa

  2. Inculpatul iese din nou învingător.
    Nu se bătea cu pumnul în piept Consiliul județean că demisia nu știu cui și nu știu cui nu numai că e imperioasă dar și….doar că nu o cere nimeni.
    Lăsați in continuare incompetența , tupeul și minciuna să triumfe.
    Să furăm și noi liniștiți, ce dracu!

  3. Din cate stiu eu hidro Prahova sa înființat în 2000 cand pe atunci fostul operator de apa si canal ADPP schimbase toată instalatie de apa pe banii societatii bineinteles ca hidro Prahova sa înființat pentru a lua bani europeni si sa schimbe toate conductele vechi, in orasul in care sunt eu tevile de apa si canalizare au fost schimbate in anul 2004, de atunci si pana acum pretul apei nu a crescut foarte mult insa acum este extraordinar de mult, sa nu uitam ca noi avem apa mai scumpa decat in dubai ,la sinaia apa curge din munti si nu ii trebuie pompe ca sa o pompeze asa cum trebuie in sudul judetului, cu toate asta apa sa scumpit,ar fi cazul sa schimbam operatorul,nu este de ajuns ca salariile sunt mici si nu ne ajung,din 2600 lei ,bani care ne rămân în buzunar 1600 se duc pe apa,gunoi,lumina si gaze ,din 1000 de lei ce poate cumpara o familie cu copii la școală? Va spun eu nimic trebuie să iti mai iei un job in plus si nici asa nu iti ajunge, deci care este rezolvarea domnule consilier Nanu ? Dati dumneavoastră o rezolvare ca de aceea vam pus in funcție.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Urmărește Observatorul Prahovean pe canalul de social media preferat

Sondaj Observatorul Prahovean

Provocarea Observatorul Prahovean

Doctor bun

- Publicitate -

Antreprenori de succes

- Publicitate -

Exclusiv

Disponibilizări la fabrica Timken din Ploiești

Fabrica Timken din Ploiești trecere printr-o perioadă de reorganizare...

Ce are de ascuns Hidro Prahova? Întrebări la care nu răspunde

De la 1 ianuarie 2025, clienții Hidro Prahova plătesc...

Apel inedit al unui primar: ”Caut meseriași voluntari”

Inițiativă inedită a primarului comunei Păcureți, Ionuț Voicu (PNL)....

Victima publicității false, Andreea Marin, reacționează

Sigur te-au interesat ce impact vor avea asupra ta...

De ce boicotul lui Georgescu a eșuat la Ploiești

Boicotul lui Georgescu nu a avut sorți de izbândă...
- Publicitate -

Știri noi

Bilanțul lui Iohannis la Cotroceni: Președintele absent

Astăzi este ultima zi a președintelui Klaus Iohannis la...

Accident pe DN1, la Bușteni, provocat de un șofer beat

Un tânăr în vârstă de 21 de ani, aflat...

A picat sistemul informatic al cardului de sănătate

Sistemul Informatic Unic Integrat (SIUI) folosit în sistemul medical...

12 februarie 1809 – S-a născut Darwin, părintele evoluției

Pe 12 februarie, în 1809, s-a născut Charles Robert...

Consilierul județean Anna Maria Vasile (PNL) și-a dat demisia

Anna Maria Vasile (PNL), fost administrator public al județului...
- Publicitate -

Emisiuni

Banchetul, mai scump ca o nuntă la un colegiu din Ploiești

În ultima emisiune Observatorul Prahovean LIVE, Marius Nica, Claudiu...

De ce plătesc prahovenii tarife uriașe la apă și canalizare

Astăzi, în emisiunea Observatorul Prahovean LIVE, Marius Nica, Mihai...

Bianca Mirică, eleva din Ploiești acceptată cu bursă în SUA

Bianca Mirică este eleva din Ploiești care a fost...
- Publicitate -

Vox Publica

Bilanțul lui Iohannis la Cotroceni: Președintele absent

Astăzi este ultima zi a președintelui Klaus Iohannis la...

Boicotul supermarketurilor și minciuna lui Georgescu

Călin Georgescu și-a îndemnat susținătorii să boicoteze marile lanțuri...

Acuzăm medicii, ei pleacă. Cine ne mai tratează?

Sistemul de sănătate în Prahova este ținta criticilor de...
- Publicitate -

Pe aceeași temă

Consilierul județean Anna Maria Vasile (PNL) și-a dat demisia

Anna Maria Vasile (PNL), fost administrator public al județului...

Fără zile libere pentru deces în familie, la TCE Ploiești

Sindicatul Transloc îl acuză pe directorul societății de transport...

Primăria Ploiești se împrumută 150 de milioane de lei

Primăria Ploiești a anunțat că a inițiat procedura de...

Alertă de poluare în Ploiești. Reduceți activitatea în aer liber

Ploieștiul este un oraș poluat, lucru constatat de nenumărate...
- Publicitate -

Cum s-a produs avaria la Termo Ploiești

O avarie puternică a avut loc, marți dimineață, la...

Ce investiții va face Primăria Ploiești în cartierul 9 Mai în 2025

Campania demarată la începutul anului de către Observatorul Prahovean,...

Director nou la CSM Ploiești, după demisia lui Tudorie

Clubul Sportiv Municipal (CSM) Ploiești are un nou director....

Lista blocurilor care vor fi anvelopate la Ploiești

Anveloparea blocurilor s-a dovedit, de-a lungul timpului, un proces...